Снимка: Апелативен съд-Варна
Председателят на Апелативен съд–Варна Марин Маринов отчете дейността на институцията за изминалата година и направи кратък сравнителен анализ на работата на съдилищата от апелативния район, който обхваща 6 области от Североизточна България. Заедно с ръководителите на Търговското, Гражданското и Наказателното отделение Анета Братанова, Милен Славов и Янко Янков той анализира данните от Годишния отчетен доклад и очерта приоритетите за настоящата година.
На Общото събрание на съда присъстваха председателят на Върховния касационен съд Галина Захарова, заместник-председателят Мими Фурнаджиева, Атанаска Дишева – член на Висшия съдебен съвет, председателите на окръжните съдилища в апелативния регион, на Районния и Административния съд във Варна, представители на Апелативната прокуратура и Адвокатската колегия.
Запазва се нивото на постъпилите дела в Апелативния съд, като за изминалата година броят им е 1642. Данните показват запазване на тенденцията за леко намаление на постъпленията, характерна за последните години. Отчетено бе повишение с близо 700 дела в окръжните съдилища, което се очаква да се отрази на работата на Апелативния съд през 2025 г.
Обичайно за съда най-голям е делът на търговските дела – 38%, следвани от гражданските – 35.9%. Най-малко са постъпилите наказателни производства - 26.1%. Ръст се наблюдава при гражданските дела – те са се увеличили с 56 - до 589. За сметка на това търговските спорове са намалели с 53 – до на 624. Наказателните производства запазват броя си – те са 429.
Съдиите продължават установената трайна практика за срочно приключване на делата. Средно на месец в Апелативен съд – Варна са свършвани по 138 дела. 74% от тях са решени в 3-месечен срок, което е увеличение с 5%. 89% от актовете са постановени в законовите срокове.
Запазва се високият процент на потвърдените и недопуснати до касационно обжалване от върховната инстанция – 80%. Данните са свидетелство за висок професионализъм на съдиите. Между петте апелативни съдилища в страната, този във Варна е на трето място по натовареност.
С над 10% повече дела са разгледали гражданските съдии. Най-голямо е увеличението на делата по законите за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобито имущество – те са 82 за 2024 г. при 36 за 2023г. 37 са по искове за непозволено увреждане.
Наказателното отделение отчита увеличено постъпление на дела за последните 3 години. През 2024-та те са 429. Прави впечатление същественият ръст на делата за пътно-транспортни произшествия – те са 31% от всички дела от общ характер, което е с 1/3 повече от предходната година.
Запазва се тенденцията в Търговското отделение за значителен превес на делата, свързани със спорове по търговски сделки. Те са 81% от постъпилите въззивни търговски дела. Съществена част заемат тези по Кодекса за застраховането за обезщетения след пътни инциденти.
И през изминалата година съдилищата от апелативния район поддържаха висока социална ангажираност чрез многообразни инициативи. Продължава да расте броят на учениците, които се срещат с магистрати и съдебни служители. Образователните дейности са обхванали над 5 100 учащи.
За Апелативния съд се откроява програмата „Децата и наркотиците: истина и легенди“, в рамките на която бяха посетени 24 училища в областта. В срещите, реализирани заедно със Сдружение „Отвори очи“, се включиха близо 1 200 ученици. Задълбочена юридическа подготовка за гимназисти организираха съдът и Апелативната прокуратура. В резултат възпитаниците на Школата по гражданско образование към Общинския детски комплекс разиграха симулиран наказателен процес. За първи път съдът приобщи към своята дейност и най-малките – в съдебната зала влязоха ученици от 3-ти и 5-ти клас. Проведени бяха беседи с гимназисти по теми, свързани с пътната безопасност и зависимостите, с престъпленията в интернет.
За поредна година студентите от специалност „Съдебна администрация“ на Икономически университет - Варна и учениците с този профил в Средното училище за хуманитарни науки и изкуства проведоха стажа си в съда.
Увеличава се броят на хората, които се информират пряко за дейностите на органите на съдебната власт чрез социалните мрежи. От 2024 г. Апелативният съд поддържа нова страница във Фейсбук, посветена на образователния проект „Децата и наркотиците: истина и легенди“. В нея освен информация за посещенията в училищата, се поместват актуални статии за опасностите от приема на наркотици и за нарко престъпленията.
За 8-ма поредна година талантливите деца от Школа „Дедал“ получиха институционална подкрепа. Младите художници подредиха 2 изложби в Съдебната палата. Екипът на Апелативния съд откликна с ентусиазъм на призива на Националната мрежа за децата „Стани магьосник, дари книга!“
Поздравления за активността поднесе председателят на ВКС Галина Захарова: „Възхищавам се на професионализма, на качеството на работата Ви, което се вижда дори от сухите статистически данни. От тях може да се направи категоричен извод за отлични професионални качества на достойни хора със забележително чувство за сплотеност“.
Представителят на ВСС Атанаска Дишева призова съдиите да продължат утвърдената традиция – да работят така, че институциите им да останат лидери в правораздаването, в комуникационните и иновативните дейности.
Председателят на Апелативния съд Марин Маринов благодари на колегите си за постигнатите успехи, за организацията в отделенията и за екипния дух. Сред приоритетите за тази година са повишаване на резултатите в правораздавателната дейност, активна работа с младите хора и продължаване на усилията за изграждане на нова Съдебна палата.
Пресслужба
Коментари