Снимката е илюстративна: БГНЕС
Мерки срещу нарастващия брой безстопанствени котки се предвижда да бъдат приложени във Варна. Това стана ясно на днешното заседание на Правната комисия към местния парламент, на което беше одобрен проект на договор за сътрудничество между Община Варна и Фондация „Четири лапи“. Съветниците дадоха положително становище по отношение на законосъобразността на документа, който предстои да бъде разгледан и от финансовата комисия.
Към момента общинската администрация не осъществява дейности за намаляване популацията на безстопанствените котки, а според преброяване от миналата година техният брой е 23 053 при 2008 котки през 2016 г. Увеличението е повече от 10 пъти за 8 години, което налага предприемане на адекватни и своевременни мерки, се посочва в докладна записка на кмета, който предлага сключването на договора за сътрудничество с Фондация „Четири лапи“.
Сътрудничеството ще бъде реализирано под формата на кампания за кастриране на безстопанствени котки, планирана за периода от 1 юни до 14 юни 2025 г. В хода на кампанията ще бъдат залавяни безстопанствени котки, преглеждани, обезпаразитявани, подлагани при необходимост на лечение, кастрирани, ваксинирани за бяс, трайно маркирани и връщани на мястото, от което са взети при спазване на законовите изисквания. В кампанията ще участват представители на фондацията, които имат нужната квалификация и използват лицензирани транспортни средства. Медикаментите, ваксините и консумативите за кастрационната манипулация ще са за сметка на фондацията.
Финансовите средства, които Община Варна следва да заплати при сключване на договора за партньорство, са в размер на 9 300 лева с ДДС. Очаква се да бъдат обработени около 300 животни, т.е. една кастрация на безстопанствена котка ще е в размер на около 31 лв.
На днешното заседание членовете на комисията се произнесоха и по законосъобразността на две нови наредби. Едната засяга условията и реда за записване, отписване и преместване на деца в общинските детски градини, полудневни и целодневни подготвителни групи към училищата на територията на община Варна. Предложеният проект има за цел въвеждане на по-голяма прозрачност в процедурите по кандидатстване и прием.
Другата проектонаредба регламентира условията и реда за финансово подпомагане на младежки проекти, реализирани от неправителствени организации и неформални младежки групи по програма „Младежки дейности“ на Община Варна. Проектът се основава на необходимостта от осъвременяване на нормативната рамка, насочена към подкрепа на младежите в община Варна. Промените целят да осигурят по-широк достъп до финансиране, да стимулират иновациите и да отговарят на актуалните законодателни и социални изисквания.
Комисията даде положително становище на проект на Наредба за изменение и допълнение на подзаконови нормативни актове, приети от Общински съвет – Варна. Корекциите се правят във връзка с приемането на Закона за въвеждане на еврото в Република България. В изпълнение на законово задължение във всички действащи подзаконови нормативни актове относно заплащане на данъци, такси, цени на услуги, глоби и др. е необходимо да има превалутиране от левове в евро.
Съветниците разгледаха и законосъобразността на предложените от групата на „Възраждане“ промени в Наредбата на Общински съвет – Варна за рекламната дейност. Предвижда се да се налагат глоби на нарушители, които не спазват езиковите изисквания при изписването на рекламно-информационните елементи във Варна. Към момента няма санкционирани, като една от причините е липсата на нормативна разпоредба, която да урежда административно-наказателната отговорност.
В дневния ред беше включено и предложение от Михаил Луков, председател на ПК „Комисия за противодействие на корупцията“, относно одобряване на Вътрешни правила за организацията и реда за проверка на декларации и установяване на конфликт на интереси в Общински съвет – Варна, но то не събра необходимия брой гласове.
Коментари