IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Новини Варна
15:00 | 17 април 2025
Обновен: 01:36 | 21 април 2025

Обясниха на ученици от Спортното във Варна какви са рисковете на пътя

В лекцията "Правилата ни пазят" се включиха лектори от няколко институции

По материала работи: Александър Дечев
Обясниха на ученици от Спортното във Варна какви са рисковете на пътя

Снимка: Пресцентър Апелативен съд-Варна

Представители на Апелативен съд – Варна, сектор „Пътна полиция“ към ОД на МВР, Българския младежки Червен кръст, Общинския съвет по наркотичните вещества и Областната администрация дискутираха превенцията на пътната безопасност с 11- и 12-токласници от Спортното училище „Георги Бенковски“. Инициативата „Правилата ни пазят“ е насочена към младежите, на които скоро предстои получаване на правоспособност за управление на МПС. А младите шофьори са изложени на по-голяма опасност поради неопитност и склонност да рискуват.

Представителите на институциите подчертаха, че на пътя животът и здравето на всеки зависи в най-голяма степен от това самият той да спазва правилата за движение. „Притежанието на свидетелство за правоуправление самó по себе си не ви прави шофьори. Адекватната мисъл, трезвата преценка, доброто зрение и правилните реакции са нужни, за да управлявате безопасно автомобил“, каза инсп. Петя Асенова от Пътната полиция. Факторите, които  въздействат негативно върху тези умения, са алкохолът и наркотиците.

Глобата, актът, отнемането на книжката, свалянето на регистрационните номера са нищожни в сравнение с изложения на риск човешки живот, подчерта служителят на реда. „Не карайте, след като сте пили, не допускайте и ваш приятел, приел алкохол или забранени вещества, да седне зад волана“, призова инсп. Асенова. Апела й допълни секретарят на Общинския съвет по наркотичните вещества Добромир Досев: „Дори днес да ви се разсърди, утре този приятел ще ви е благодарен, тъй като сте спасили живота му. Защото в пияно или дрогирано състояние дали ще се прибере жив и здрав е въпрос единствено на късмет“. Досев обърна внимание на рисковете при прием на забранени субстанции. И напомни, че опасността произтича от примесите. Ако преди години активното вещество в марихуаната беше 5-6%, днес е 35%, защото се обработва изкуствено. Синтетичните наркотици са масово на пазара, включително във вейповете. Вместо хероин, дилърите продават фентанил, който е десетки пъти по-смъртоносен, предупреди експертът.

За да илюстрира проблема с пътните произшествия в Североизточна България, съдия Светослава Колева от Апелативен съд – Варна посочи, че за миналата година 31% от наказателните дела в съда са били свързани с катастрофи с отнети човешки животи. „Взимайки книжка, желанието Ви е да се качите на бърз и мощен автомобил. Той обаче е средство, което може да убива. Неслучайно в Наказателния кодекс транспортните престъпления са в раздел „Общоопасни“, наред с терористичните актове. Затова и в тежки случаи законодателят е предвидил наказания като тези при умишлено убийство – от 15 до 20 години затвор“, разясни юристът. Допълни, че превишената скорост, шофирането след употреба на алкохол и наркотици са най-честите причини за инцидентите. За наркотичните вещества законът не прави разлика в концентрацията, а регистрира само наличието им в организма.

Бъдещите шофьори научиха санкциите за основните нарушения според Закона за движение по пътищата и параметрите на наказанията, предвидени в Наказателния кодекс при престъпления. Учениците бяха информирани, че при спиране за проверка с дрегер или с тест за наркотични вещества имат възможност за изследване на кръвта. Отказът от лабораторно изследване обаче се санкционира.  

От Полина Стойнева – доброволец в Българския младежки Червен кръст – гимназистите разбраха какво е „опасна зона“ след произшествие и как да я обезопасят. Непосредствените действията, като обличането на светлоотразителна жилетка и поставянето на триъгълник на пътя, са изключително важни, за да се сведат до минимум щетите. „От ключово значение е информацията, която ще подадем на тел. 112. Дайте отговор на 5-те въпроса с „К“: кой е участвал в инцидента, къде и какво се е случило, колко и как са пострадалите. Никога не прекъсвайте разговора първи, защото операторът може да има нужда от допълнителна информация“, препоръча младият доброволец Полина Стойнева.

Коментари

Новини Варна