Кадър: Фейсбук/dsport.bg
Скандал с детския футбол във Варна. Школи са събирали пари за участие в турнира "Варна къп", платен от общината с парите на данъкоплатците. Това потвърди техническият директор на Спартак Варна Панайот Кискинов. В надпреварата са участвали общо 11 отбора, сред които детските школи на Черно море, Спартак, Добруджа, Доростол и др.
За провеждането на турнира от Община Варна са отпуснати са 12 000 лева. Родителите и децата отказват да говорят. По казуса пред Dsport застана да говори техническият директор на Спартак Варна Панайот Кискинов. Турнирът се проведе в периода 7-9 февруари, а в него участие взеха 11 отбора, 350 деца в пет възрастови групи.
„Спартак Варна беше замесен в този случай. Наши деца от различни възрастови групи са взели участие в този турнир. За съжаление, на нашите деца също им бяха такива такси. Такса участие – 40 лева. Това не е трябвало да става. Турнирът се провежда със съдействието на Община Варна и зоналния съвет на БФС. Финансиран е изцяло от Общината с нашите данъци. Длъжни сме като клуб със 100-годишна история да застанем с имената си и да защитим децата и родителите. Отново са мародерствани. Това е порочна практика не само тази година“, започна Кискинов.
„Имало е и преди такива турнири. Служителят на дирекция спорт в лицето на Кристиан Димитров отправи едва ли не обвинение, че треньорите са виновни за събирането на такси и опита съвсем тарикатски да прехвърли топката на други. Призовавам колегите също да не запазват мълчание, а да излязат и да заявят това, което заявяваме и ние. Крайно време е обществеността да разбере какво се случва с парите на данъкоплатците, на родителите и с евтините кражби. Това за мен е изключително пошло“, добави техническият директор на Спартак.
„Подготвили сме декларация, с която точно и ясно заявяваме какво се е случило на този турнир. При нас преди време на два пъти дойде служител на регионално ниво – Десислава Панева, която е представител на Министерството на младежта и спорта. БФС и ММС също са съпричастни към това, взели са мерки. Водят някакъв тип тяхно разследване и се надяваме този път да има достатъчен медиен шум. Крайно време е лицата, които злоупотребяват с парите за спорт да получат своите наказания“, сподели Панайот Кискинов.
„Става дума и за друг тип спортове. Има злоупотреби. Надявам се всички клубове да се обединим и да си кажем нещата с истинските им имена. Главните „герои“ са Кристиан Димитров, служител на Дирекция „Спорт“, и управителят на ОФК Делфини Илко Станчев. Ние сме върнали таксите на родителите, за което имаме издадени документи. Ние защитаваме родителите на децата от нашата школа. Лицето Илко Станчев лично е искал такса участие 40 лева. Нямаме право да стоим и да мълчим, нека покажем виновниците“, каза още Кискинов.
„На анонимни сигнали нямам намерения да отговарям. Никъде в наредби и правилници не пише, че не могат да се събират такси. Това е решение на клуба-организатор. Ние обезпечаваме турнира частично.“, заяви директорът на дирекция „Спорт“ към община Ванра Кристиан Димитров.
Скандалът е свързан с неправомерно събиране на средства от деца за участие в турнира – при положение, че финансирането за организацията му вече е било осигурено от Общината. Този случай поражда сериозни въпроси не само относно прозрачността и моралните устои на някои организатори, но и относно цялостния модел, по който се структурират подобни събития. Спортът трябва да бъде среда на честност, възпитание и възможности за децата – а не инструмент за финансови злоупотреби.