Снимка: ЕПА/БГНЕС
През следващата учебна година учениците във Варна ще могат да се обучават по професията "авиационен техник" в съвсем новата за областта специалност - "Ремонт на летателен апарат", която ще бъде разкрита в Професионална гимназия по компютърно моделиране и компютърни системи "Академик Благовест Сендов". Това разкри Ирена Радева, началник на Регионално управление по образованието, която представи Проекта за държавен план прием за учебната 2025/2026 година пред Постоянната комисия по заетост в Областна администрация – Варна, предаде Радио Варна.
Гимназистите ще изучат тънкостите на занаята със съдействието на една от големите фирми, които извършват ремонти на машините на летище Варна, обясни Радева.
Друга нова специалност, за която могат да кандидатстват седмокласниците, е "Фотография" в Професионалната гимназия по текстил и моден дизайн.
За "Химик-технололог" учениците могат да учат в Професионална гимназия по химични и хранително-вкусови технологии, като изберат специалността "Технология на неорганичните вещества". "Библиотекознание" могат да изучават в СУ "Неофит Бозвели".
4137 седмокласници ще могат да продължат обучението си в 162 паралелки през учебната 2025/2026 година.
Засилва се интересът към професионалното обучение в гимназиалния етап във Варна и областта. Близо 65% е делът на професионалните паралелки в региона. С 5% е надхвърлена целевата стойност, зададена от държавата. Близо 57% от паралелките през следващата учебна година ще са STEM (Science – Technology – Engineering – Mathematics), т. е. обучението ще бъде фокусирано върху науката и технологиите.
Увеличен е броят на дуалните паралелки, които получават подкрепата на бизнеса, който дава възможност на учениците да влязат в реална работна среда.