Снимка:Pexels
През изминалата година новорегистрираните случаи на раково болни в Специализираната болница за активно лечение на онкологични заболявания "Д-р Марко А. Марков – Варна“ ЕООД са 2135, съобщават от лечебното заведение. Анализите на последните четири години показват, че цифрата е относително константна и това е добрата новина. "Лошата е, че все още не се наблюдава тенденция на намаляване на този брой", коментира управителят на дружеството проф. д-р Георги Кобаков, цитиран от Радио "Варна".
Продължава и поддържането на висока заболеваемост на рака на храносмилателния тракт. Както и през последните три години той държи първата позиция в класацията за най-често срещаната диагноза (522 случая) като доминиращ е ракът на дебелото черво – 190 пациенти. На второ място по най-голям брой новооткрити случаи са кожните карциноми с 347 новооткрити случая през 2024 година. Ракът на млечната жлеза е трети – 290 от новорегистрираните.
Преминалите през стационара на СБАЛОЗ – Варна са 9020. През 2024-а година са извършени 1662 операции, като 1335 от тях са в Хирургичното отделение на болницата, а 327 – в отделението по гинекология.
Екипът на СБАЛОЗ – Варна ще продължи да е съпричастен на кампаниите на Съюза за международен контрол на рака.
Зад кампанията „Уникални и единни“, която започва на 4 февруари 2025 година и ще бъде актуална в следващите три години, стои посланието „Лекувайте човека, а не само болестта“. Целта й е постигането на ориентиран към хората подход в здравеопазването, който напълно да интегрира уникалните нужди на всеки индивид със състрадание и съпричастност. Идеята е, че само така може да бъдат постигнати най-добри здравни резултати.
Хората, живеещи с рак се чувстват безпомощни в непозната и объркваща здравна система и в същото време – в емоционална вихрушка от страх и отчаяние, което поставя допълнителни препятствия по пътя към здравето. Така смята психологът на СБАЛОЗ – Варна Гергана Иванова. От дългогодишния си опит в работата с пациенти с онкологична диагноза и техните близки, тя е категорична, че няма „лек“ етап от протичането на лечението. От шока от получаването на диагнозата, през нейното отричане и често отказ от лечение, до чувството за зависимост от другите и вината пред близките, ангажирани с логистиката около лечението на болния, пациентът действително преминава не само през физическо, но и през дълбоко душевно страдание. Гергана Иванова приветства стремежа на кампанията за постигането на здравна система, ориентирана към хората и базирана на холистичния, мултидисциплинарен подход към лечението на пациентите.
„Това би бил огромен скок в развитието на системата на здравеопазването в полза на пациента и аз съм сигурна, че ще се положат усилия в тази посока“, казва още психологът на СБАЛОЗ – Варна.
„Нашето лечебно заведение ще продължи да поддържа високия стандарт в грижата и лечението на пациентите, защото здравето не е кампания, а всекидневна отговорност за всеки от нас“, категоричен е и проф. д-р Георги Кобаков.