В началото на мандата на общинския съвет, е имало желание и намерение, да бъде създадена комисия която да направи анализ на ОУП Варна, вземайки предвид обществените нагласи и забележките на инвеститорите. Това каза в обзорното предаване „Позиция“ на Радио Варна председателят на Общински съвет-Варна инж. Христо Димитров. По думите му, това намерение не е срещнало подкрепа от общинската администрация.
"Взехме решение и заедно с кметския екип постигнахме съгласие в началото на месец юни тази година, да се сформира такава комисия. За съжаление до края на м. юни не получихме предложение от кметската администрация и сформирахме комисия към ПК „Архитектура“. И пак за съжаление, кметската администрация няма свои представители в тази подкомисия. Нямам представа дали това е умишлен или неволен саботаж на работата на тази комисия", посочи той.
По думите на Христов, кметът Благомир Коцев е предложил създаването на такава комисия, но не е ясно кога тя ще заработи. „Може да мине целия мандат и нищо да не свърши“- каза той и допълни, че комисията на общинския съвет е провела до момента 4 заседания и има конкретни предложения за въздействие върху ОУП.
Христо Димитров отхвърли твърденията, че умишлено се пречи на работата на кмета. По отношение на бригадите за спешни ремонти, които не бяха подкрепени от общинския съвет, той заяви, че общината има рамкови договори за провеждане на подобни дейности, но не се възлагат. „Защо не се възлагат“, попита Димитров.
Нормално е част от решенията за това което се случва Варна да се взимат в София, бедата е, когато това вземе връх, каза председателя на ОС Варна. Проблемът е и когато градът не може да получи своето защото нямо кой да го даде, допълни Димитров. На въпрос, няма ли лоби Варна в столицата, той лаконично каза- „няма“. По думите му, той е предложил на кмета Благомир Коцев, всеки понеделник, когато е възможно, да се прави среща с варненските депутати, защото е много важно да се работи с тях по въпроси касаещи конкретно избирателния им район. „За съжаление, те не се занимават с местните проблеми, а със своите партийни структури. По време на избори вместо да се говори за решаването на тези проблеми, преобладават личните нападки и обиди“- описа ситуацията Димитров.
Относно окончателното завършване на Стадион Варна, председателят на Общинския съвет заяви, че главният акционер е декларирал, че ще се случи, но трябва да се измине определена процедура, касаеща изготвянето на график, въз основа на който да се направи правен план за финансирането, да се направи оценка на оставащите дейности по изграждането и да се обезпечат средствата които дружеството "Спортен комплекс Варна" си е сформирало. „Това трябва да стане в период от две години“. На уточняващ въпрос, дали това означава липса на гаранция за спазване на срока от две години за построяване на стадион Варна, ако финансовия дял на дружеството бъде вкаран в края на този срок, Христо Димитров заяви, цитирам- „не съм гадател, те декларират, че ще стане в рамките 30 месеца“. Той уточни, че е необходимо, тази тема да не я затваряме сега и да и задаваме въпросите след две години и половина, а да следим случващото се регулярно.