Снимка: Община Варна
Комплекс за социални услуги за пълнолетни лица с увреждания „Слънчевата къща“ вече 9-та година се грижи и подкрепя хора от най-уязвимите социални групи в града. Центърът се посещава от 25 потребители - 13 младежи и 12 девойки, на възраст от 18 до 49 години. 16 от тях идват от семейна среда, а други 9 от центрове за настаняване от семеен тип. Почти всички посетители прекарват дните си в комплекса от самото му създаване, а листата с чакащи расте с всяка изминала година, споделят от ръководството. В социалното заведение се предоставят услугите „Дневна грижа“, „Информиране и консултиране“, „Терапия и Рехабилитация“, „Застъпничество и посредничество“, „Обучение за придобиване на умения“, „Подкрепа за придобиване на трудови умения“.
Водещата мисия на центъра е да предостави комплексен пакет от социални услуги на своите потребители и да им осигури подкрепяща среда, смисъл и пълноценен живот. За постигане на тази задача в „Слънчевата къща“ работят 13 специалисти - социални асистенти, социални работници, трудотерапевти, рехабилитатор, медицинска сестра, готвач и др. Четирима доброволци активно допринасят за разнообразяване на дейностите и занятията в центъра целогодишно. Всеки петък доброволец-музикотерапевт провежда любимите на всички музикални занятия. Поради спецификата на дейностите и заболяванията на всеки от потребителите, съществува дълбока връзка и дълго градено взаимно доверие между всички в комплекса. Тук потребителите получават персонална подкрепа и безусловна грижа в името на по-добър и достоен живот.
Дейностите в центъра благоприятстват за затвърждаване на знания, умения и компетентности, изследват нуждите на всеки потребител. Работи се за придобиване на психо-социални, битови, двигателни и междуличностни умения, пълноценно общуване, по-здравословен и по-независим живот, доколкото е възможно, за всяка една от личностите, посочват специалистите от центъра. Те допълват, че се прилагат специфични методи за персонално развитие на когнитивните способности, опорно-двигателния апарат и координацията.
Хората тук се учат се да се грижат за цветята в комплекса и за градинките отвън, облагородили са външното пространство с беседка благодарение на средства, събрани от базари и благотворителни акции сред варненските училища. Когато някой празнува личен празник, всички заедно участват в организацията, подготовката и провеждане на събитието. В „Слънчевата къща“ подаръците се изработват ръчно - картини, картички, сувенири, малки талисмани, пана.
Всички обичат музиката и музикалните игри, танцовите забави, разходките навън. Музико- и Приказкотерапията са най-ползотворните механизми, които специалистите в центъра използват, за да насърчат въображението, да стимулират себеизразяването и да формират чувство за ритъм и такт на своите потребители. Много от тях са „невербални“ в традиционния смисъл на думата, но когато прекараш малко време в „Слънчевата къща“, е видно, че всеки от тях общува и се изразява по собствен уникален начин, благодарение на грижите, общите усилия, новаторските методи и визия на екипа.
В края на миналата година Община Варна е предоставила на Комплекса „Слънчевата къща“ още едно помещение в близост, което в бъдеще да се превърне в дневен дом и училище за нови младежи, които се нуждаят от специални грижи, вниманието и професионален поглед. Екипът на комплекса е организирал редица инициативи за набиране на средства за ремонт, помагат им и благотворителните акции във варненските училища. Заедно мечтаят през новата година да имат още едно слънчево и ремонтирано пространство, в което да приютят нови хора в семейството си.