Снимки: Фейсбук/Валерия Василева
Пореден инцидент с паднала голяма част от дърво във Варна се размина на косъм без пострадали. За това информира в социалните мрежи журналистът от Радио Варна Валерия Василева. "Доста уплашени минувачи, шофьори, деца, майки от близката площадка... 112 прие сигнала и чакаме...", уточни тя. Инцидентът е станал на кръстовището на улиците "Евлоги Георгиев" и "Никола Козлев" във Варна, точно до входа на известна верига супермаркети във Варна, където пътникопотокът е особено голям.
Преди няколко седмици дървото е било орязано, когато друг клон е паднал върху паркирани под него коли.
"Аварийният екип дойде след около 30 минути, обезопаси дървото, общината отговаря за почистването и да прибере нарязаните клони... Позвъних по-рано и на обявения за граждани телефон на дежурния в Община Варна, сигнал "свободно"...", добавя Василева.
Община Варна съдейства на директорите на учебните заведения, които не могат да се справят сами поради липса на средства и ресурси
Само преди два дни Община Варна започна аварийно премахване на сухи и опасни клони на площадки в детски градини и училища, с цел гарантиране сигурността на децата, учителите и родителите, съобщиха от общинския отдел „Дейности по защита на населението“.
Близо 140 дървета в градската градина зад ДТ „Стоян Бъчваров“ бяха обстойно обследвани за скрити кухини и заболявания по изрично нареждане на кмета Благомир Коцев. В обследването е използван т. нар. резистограф - уред, който открива скрити кухини и загнивания във вътрешността на ствола. Пробите с апаратурата се правят обичайно в случаи, когато дървото има привидно здрав вид и клоните му са раззеленени, но експертите откриват други индикации за загниване или кухини в ствола – потъмняване на кората, отвори в ствола, развитие на дървесни гъби и други.
Вариантите са най-общо три, обясниха експертите към ресорните дирекции в Община Варна. В случаите, при които резистографът е отчел малки кухини или наранявания по клоните, но дървото е в добро общо състояние, се пристъпва към т.нар. „резитба на глава“ - максимално съкращаване на короната и оставяне на ствола и само на част от водещите клони. Това се прави и при видове с крехка дървесна структура и чупливи клони, каквито са гледичия и софора. В тези случаи дървото развива наново корона с по-малки клони, които не са опасни. Именно при падане на клон от дърво от вида гледичия миналата седмица пострада гражданин в същата градинка.
В най-леките случаи се процедира формираща резитба – сваляне на височината, странично оформяне на короната и премахване на сухи клони във вътрешността й. Крайният вариант е цялостно премахване на цялото дърво със заповед на кмета в случай, че има безспорни доказателства, че то е опасно.
Предстои фитосанитарна оценка за състоянието на растителността и в останалите градини и паркове в града. Такава експертиза на дърветата и актуализация на „зеления“ регистър за целия град не са правени от близо 10 години. Експертите към Общината и към районните администрации правят регулярни огледи и огледи по сигнали в целия град.
Коментари