IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Новини Варна
15:30 | 17 юли 2024
Обновен: 17:16 | 21 ноември 2024

Съдът допусна екстрадицията на варненец, разследван в САЩ  за онлайн измами за над 3 млн. долара

48-годишниятмъж се издирва от властите зад океана

По материала работи: Александър Дечев
Съдът допусна екстрадицията на варненец, разследван в САЩ  за онлайн измами за над 3 млн. долара

Варненският Окръжен съд допусна екстрадицията на 48-годишен мъж от Варна, който се издирва от съдебните власти в САЩ. Там срещу него има образувано наказателно дело по обвинителен акт, издаден на 18 декември 2019 г. Искането за екстрадиция е на Районен федерален съд на Съединените щати в Източен район на Ню Йорк.


Разглеждането на делото беше прекъснато на два пъти от подадени анонимни сигнали за поставени взривни устройства в съдебната сграда. След прекъсванията съдебният състав излезе с решение.
Обвиненията срещу българския гражданин са за седем престъпления по Федералния кодекс на САЩ, повечето от които наказуеми с „лишаване от свобода“ за срок до 20 години. Участие в заговор и извършване на измами по електронен път с участието на други лица. Кражба на държавна собственост и на самоличност при утежняващи обстоятелства, както и заговор за пране на пари. Престъпленията за били извършвани в периода около месец февруари 2014 г. и ноември 2016 година чрез интернет. Групата, в която се твърди, че е участвал и българинът, се е възползвала от недостатъците на програмите за отдалечен достъп, използван от фирми за изготвяне на данъчни декларации за доходи в САЩ. С открадната лична идентификационна информация на клиентите  – номера на социални осигуровки, дати на раждане - подавали фалшиви данъчни декларации пред властите. По този начин лицата в престъпната схема успявали да получат възстановяване на данъци чрез превод в дебитни карти. Кражбата на държавни средства от българина и съучастниците му, според ФБР възлиза на над 3 млн. щатски долара. 
В делото за определяне на мярка за неотклонение до насрочването на заседанието за екстрадиция, стана ясно, че мъжът е пребивал в американската държава. През август 2009 г. е бил арестуван за измама с карти за достъп. Освободен е под гаранция и напуска  САЩ. 
В съдебното заседание във Варненския окръжен съд, исканото лице заяви, че не желае да бъде предавано на молещата държава, като по този начин се отказа от предвидената ускорена процедурна. 48-годишният мъж заяви, че не се отказва от принципа на особеността – не може да бъде съден за други престъпления, освен за тези, за които се иска предаването му. 
Прокуратурата изрази становище за наличие на всички предпоставки за постановяване на решение, с което лицето да бъде предадено на молещата държава. 
Защитникът на исканото лице изложи доводи за отказ за неговото предаване. Мъжът не се намирал на територията на САЩ по време на инкриминираните деяния. Акцентирано беше на състоянието на пенитенциарната система на САЩ и възможността обвиняемият да бъде подложен на отношение в разрез с правата на  човека, разписани в Европейската конвенция, в случай че бъде предаден на американската държава.
Тричленният състав на Варненския окръжен съд прецени, че искането на американските власти отговаря на всички законови изисквания. Престъпленията, за които е преследвано лицето не са политически, военни или погасени по давност. Не е предвидено смъртно наказание, мъжът не е осъден задочно, екстрадицията няма за цел наказването му на основания като раса, религия, гражданство, етническа принадлежност, пол, гражданско състояние или политически убеждения, както и няма основания да се прецени, че съществува риск положението на лицето да бъде утежнено, поради наличието на някое от тези основания. 
Съдът не намери и основания да приеме, че исканото лице ще бъде подложено в САЩ на насилие, изтезание или на жестоко, нечовешко или унизително отношение, или че не са гарантирани правата му, свързани с изпълнението на наказанието, съгласно изискванията на международното право, с оглед клаузите на Договора. Чрез експертиза беше установено и че 48-годишният мъж не страда от психично заболяване и може да носи наказателна отговорност. 
Съдебният състав не прие доводите на защитника му, като посочи, че са налице  достатъчно приложени документи от американските власти, в които се излагат факти, свързани с извършените от българина престъпления, във връзка, с които се прави искането за екстрадиране. Приложени са и клетвени декларации от името на помощник прокурор на САЩ за Източен район Ню Йорк и специален агент на Федералното бюро по разследването (ФБР) на САЩ, отдел Ню Йорк. От тях може обосновано да се подозира, че лицето чието екстрадиране се иска е съпричастно към посочените в обвинителния акт престъпления, извършени за времето между февруари 2014 и ноември 2016г., като същите не са погасени по давност нито по смисъла  на българското законодателство, нито по това на искащата държава. 
По  твърденията касаещи неприсъствието на лицето на територията на САЩ в инкриминирания  период, съдебният състав подчерта, че съгласно Договора за екстрадиция сключен между САЩ и България, който съответства и на споразумението на ЕС и САЩ (в сила от 01.02.2010 г.), е допустимо да бъдат предавани български граждани дори в случаите, когото са участвали в престъплението намирайки се извън искащата държава. 
Във връзка с  твърдението на защитата за нечовешко отношение в американските затвори, съдебният състав посочи, че по делото няма доказателства подкрепящи тази теза. 
Поради изложените съображения тричленния съдебен състав допусна екстрадицията на лицето в САЩ. Уважено беше постъпилото предложение от Затвора –Варна за настаняването му в  СБАЛЛС към Затвора-Ловеч за хоспитализация, диагностично уточняване и терапевтично повлияване на заболяванията, от които се оплаква. 
Решението подлежи на проверка от Апелативен съд-Варна по жалба  на лицето и неговия защитник или по протест на прокурора в 7- дневен срок.

Коментари

Новини Варна