Лекар призова да не се ходи на плаж в бруталните жеги. Препоръката е на д-р Лилия Куртева, анестезиолог-реаниматор с 50-годишна практика като плажен лекар в спешния медицински пункт на южния плаж във Варна, пише Радио "Варна". В момента няма вълни, морето е гладко и нямаме удавяния, здравните инциденти са заради горещото време, най-често поради проблеми със сърцето и кръвното налягане. Продължителният престой също допринася за здравословни проблеми на плажа. Онзи ден имахме инфаркт на 78-годишен варненец с шест байпаса, който беше дошъл на плаж в това тежко време. Има хора на години, които идват и ме молят да им кажа какво им е кръвното, за да могат да останат още на плаж. Понякога седят и по цел ден.
Родителите да пощадят малките деца и да не ги водят на плаж, призова още д-р Куртева. Виждам как плачат малки бебенца, в количка още, на които не им е комфортно тук. Но ги държат, защото на плажа по-ледено се гледат явно. И малките деца играе с кофичката, занимава се и родителите могат да отдъхнат, много обичат да ги водят на плаж малките деца. Седят обаче по цял ден, сподели още впечатления лекарят на плажа. В понеделник, 15.07. имах едно момиченце, което колабира, нямаше нито пулс, нито кръвно, трудно я свестихме. Не беше закусила. Има много безразсъдни случаи.
Много от плажуващите нямат плажна култура, заключава медикът.
Морската вода има много лечебни качества и за вени и за раздвижване на кости, но при хора със сърдечни заболявания, които имат стендове или байпаси има опасност да се раздвижи тромб, допълни лекарят.
Медузите плашат много родителите и хората, които не са от Варна
В охраняемата зона на варненското крайбрежие освен лекарския кабинет на южния плаж (до бар „Ментол“) има и пет пункта, в с медицински сестри и една дежурна линейка пред стълбите на централния плаж. С нея д-р Куртева се отзовава на повиквания от колегите й в пунктовете, когато се налага лекарска намеса.