Промяна в капитала на две лечебни заведения във Варна гласува на днешното си заседание ПК „Собственост и стопанство“. Съветниците дадоха съгласието си да се увеличи капиталът на Специализираната болница по акушерство и гинекология за активно лечение „Проф. д-р Димитър Стаматов – Варна“ чрез непарична вноска, представляваща медицинска апаратура за пренатална диагностика и неонатологични грижи. През 2019 г. АГ болницата получи по проект от Министерството на здравеопазването апаратура на стойност малко над 407 хил. лева. Един от ангажиментите по проектното предложение бе оборудването да остане собственост на бенефициента най-малко 5 години след приключване на проекта. С изтичане на стока на устойчивост стартира процедура за бевъзмездно прехвърляне на апаратурата в собственост на Община Варна, а впоследствие и нейното апортиране в капитала на болницата.
Предстои промяна на капитала и на ДКЦ „Чайка“ в кв. „Аспарухово“. Членовете на комисията дадоха съгласието си той да бъде увеличен с 35 880 лв., представляващи стойността на отпуснатите от общинския бюджет средства за обследване и изготвяне на необходимата документация за кандидатстване по Фонд „Енергийна ефективност и възобновяеми източници“.
В дневния ред на заседанието влезе и „ДКЦ III – Варна“, който пострада при пожар преди десетина дни. На третия етаж в едното крило на сградата са нанесени сериозни материални щети, бе изтъкнато в зала „Пленарна“. Има внесено писмо от управителя на лечебното заведение д-р Ивелина Василева с искане за финансово подпомагане от страна на Община Варна за възстановяване на пострадалите от пожара помещения. В рамките на заседанието възникна широка дискусия относно това доколко законосъобразно е да се предприемат ремонтни дейности преди приключване на досъдебното производство и няма ли да лечебното заведение да загуби застрахователното обезщетение. До гласуване не се стигна поради липсата на кворум.
Преди това съветниците дадоха съгласието си три апартамента да бъдат прехвърлени от общинския жилищен фонд „Резервен“ във фонд „Жилища за настаняване под наем на граждани с установени жилищни нужди“. Промяната се прави, за да може настанените в тях семейства с влошен социален статус да могат да продължат да ги ползват.
Сред точките, включени в дневния ред, бе и предложение на кмета за предоставяне безвъзмездно за управление на ОП „Управление на проекти и озеленяване“ на имот – общинска собственост, в Промишлена зона „Планова“. Идеята е в този имот на площ от 5 дка да се извършва сортиране и разфасоване на едрогабаритните отпадъци. Заради възникнали въпроси от страна на съветниците точката беше оттеглена.