Във връзка с необходимостта от предприемане на мерки за недопускане възникването на пожари и нанасянето на щети на селскостопански инвентар, на горски територии, на земеделска продукция и сгради, областният управител на област Варна професор Андрияна Андреева припомня днес на кметовете на всички 12 общини от региона мерките, които всяко населено място трябва да предприеме.
Министерството на земеделието и храните обяви още на 21 май тази година начало на пожароопасния сезон, а Министерството на околната среда и водите очерта границите на този сезон от 1-ви април до 31-ви октомври за защитените територии – изключителна държавна собственост.
Областният управител своевременно е информирал кметовете на всички населени места от областта за мерките, които трябва да бъдат предприети в пожароопасния сезон, в това число и за защитените територии – изключителна държавна собственост, които във Варненска област се намират в общините Долни Чифлик, Аврен и Дългопол.
Още преди месец областният управител изпрати нова заповед до кметовете от всички общини от областта, с която се нарежда да се спазват всички мерки и предписания, определени за пожароопасния сезон.
Днес, след извънредния брифинг в Областна администрация – Варна с участието на директора на ТД ПБЗН – Варна старши комисар Тихомир Тотев, предизвикана от тежката ситуация с пожарите, възникнали на 14 юли във Варна и в областта, професор Андрияна Андреева отново се обръща към кметовете на общините от областта.
Сред най-важните превантивни мерки, посочени в заповедта на областния управител, които трябва да бъдат предприети във всички населени места са:
На видно място в общините да бъдат поставени информационни табели, насочени към жителите с които се забранява:
По времето на пожароопасния сезон паленето на открит огън и извършването на огневи работи на разстояние по-малко от 100 м. от границите на горските територии,
Да не се допуска палежи на стърнища, слогове, крайпътни ивици и сухи треви.
Изхвърлянето на горими отпадъци да става само на определените за целта места – контейнери и сметища.
Да се обърне внимание на пастири, на дървари, на пчелари, на собственици на земеделски земи и обекти, че не е време да се почистват площи.
Ръководителите на земеделски кооперации и ползователи на земеделски земи в близост до горски територии да поддържат в техническа изправност и готовност пожарогасителните устройства и в случай на пожар да се включат в гасенето му.
В заповедта се съдържат 17 конкретни предписания, много от които насочени конкретно към органите по пожарна безопасност, към Териториалните поделения на Държавните горски стопанства и Държавните ловни стопанства, и към кметовете на общините.
Контролът по изпълнение на заповедта се възлага на Директора на РД ПБЗН, на Директора на Регионалната дирекция по горите – Варна и на кметовете на всички 123 общини от област Варна.