Варна
fallback
Новини Варна
12:45 | 6 юли 2024
Обновен: 03:15 | 22 ноември 2024

Фондация “Радост за нашите деца” отпразнува 20 години

Тържеството бе с открит урок, празник с балони и много изненади

По материала работи: Александър Дечев

С открит урок, празник с балони и много изненади отбеляза 20-та си годишнина Комплекс от социални услуги „Радост“-Варна. Екипът му предоставя помощ на деца със специални потребности, от 2 до 18 години. А за родителите им – консултиране и посредничество. „Общностна работа“ е може би най-важната за децата и семействата, които често попадат в изолация. За децата – заради създаването на приятелски кръг, за родителите на деца със специални потребности - как да постигнат правата си съобразени със законодателството пред институциите – детска градина, училище, социално подпомагане.

Нарине Банкова, председател на Фондация „Радост“ описа извървения път с една дума „доверие“. У нас все още липсва среда, такава, която да разбира и толерира децата със специални образователни потребности, това сподели - психологът на фондация „Радост“ Десислава Александрова. Специалистите са своеобаразни медиатори между децата и родителите и между децата и съучениците и учителите им. 

Най-важното е да има търпение и разбиране към тези деца от страна на всички останали хора, тоест от обществото. 

Потвърждава го всеки от родителите на тези деца, един от тях е Елка Атанасова, майка на 12-годишния Емилиян, който при посещенията си във Фондация "Радост" намира своя среда и приятелски кръг. Елка описа емоциите на сина си с любима крилата фраза с незнаен автор, която дава сили и на нея самата: "Те ми се смеят, защото съм различен, аз им се усмихвам, защото са еднакви". 

Формират се родителски умения и се подобрява семейната среда относно разбирането на затрудненията на децата и младежите.

Педагогическо въздействие за развиване на социални, комуникативни и всекидневни умения. Специално внимание се отделя на създаването на позитивно отношение у децата към различни педагогически ситуации и взаимодействие, подобряване на мотивацията за включване във възпитателния и обучителен процес.

Логопедичната терапия е насочена към развитие на езиково-говорните умения и подобряването им. Психологичното консултиране има за цел да коригира поведението на детето, на родителите спрямо детето, развитие на въображение, емоции, чувства.

Ерготерапията е насочена към децата, които имат затруднения с координацията, фокусирането и организирането на дадена дейност.

Всички терапии се повтарят многократно с цел да бъде подобрено функционирането на детето като самостоятелна личност. 

Социалната услуга „Обучение за придобиване на умения“ създава устойчив модел за предоставяне на подкрепящи комплексни услуги насочени към деца и младежи с увреждания и техните семейства. Оказване на комплексна подкрепа чрез прилагане на индивидуални и групови подходи и техники за разширяване на социалните умения и превенция на социалното изключване. Предоставя се подкрепа на деца и младежи с увреждания, с която се подобрява достъпа до специалисти.

 „Подкрепа за придобиване на трудови умения“ с целева група деца с трайни увреждания, навършили 16-годишна възраст; пълнолетни лица с трайни увреждания.

Автор на статията:
Александър Дечев
“Радост за нашите деца” фондация “Радост за нашите деца” деца 20 години годишнина празник балони
0 коментара
fallback
fallback