IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Новини Варна
16:50 | 21 юни 2024
Обновен: 05:01 | 21 ноември 2024

Експерти предлагат решение за пристанище "Карантината"

Представиха предложение за справяне с акумулирането на пясък в района на порта

По материала работи: Слав Велев
Експерти предлагат решение за пристанище "Карантината"

Боян Савов, част от екипа, осъществил анализа/Снимка: Община Варна

Кметът на Варна Благомир Коцев се запозна с изследване, което показва варианти за справяне с проблема с акумулирането на пясък на пристанище Карантината. Изследването е на холандска компания, която е специализирана в извършване на морски изследвания и симулации на хидро и динамични процеси в крайбрежната зона. То е направено по поръчка на Община Варна и бе представено от Боян Савов, част от екипа, осъществил анализа.

След изграждане на пристанището през 2019 година, много бързо започна процес на акумулация на пясък и това е причината пристанището да не може да бъдe използвано пълноценно. Целта на изследването е да препоръча нова конфигурация или мерки, с които да се намали и спре този процес, обясни Савов.

Предложеното решение е изграждане на геотекстилна буна, с два варианта за изпълнение на съоръжението – с дължина около 50 метра или с дължина около 100 метра. Буната ще бъде на средното морско ниво и почти няма да се вижда. Тя ще бъде позиционирана от страната на плажа „Аспарухово“ и ще предпазва входа на пристанището по време на вълнение.

Изследван е ефектът и на двете конфигурации. При по-късата буна може да има частично преминаване на пясък. По-дългата буна ще стига до дълбочина около 4,5 метра и с това гарантираме, че няма да има акумулиране на пясък на входа на пристанището, заяви Савов. Той поясни, че съоръжението може да бъде изградено поетапно на три части. Така по време на изграждането ще се извършва мониторинг и ще се следи дали то функционира според предварително изградения модел.

По думите на Савов, буните са различни от познатите досега. Те ще бъдат изградени с тръби от здрав геотекстил и се пълнят с пясък, който ще се осигури при драгирането на дъното. Това ще спести много средства, категоричен бе Савов. Проектът е с прогнозна стойност около 300 000 лева, което го прави по-евтин от другите варианти, поясни експертът. Експлоатационният живот на такова съоръжение е около 30 години, каза още Савов.

Кметът Благомир Коцев нареди да се направи проучване на стъпките, които трябва да се извървят за реализацията на проекта. По предварителна информация на Младен Иванов, директор на общинското предприятие, което експлоатира пристанището, потенциалното реализиране на буната би трябвало да включва изготвяне на технически проект, морски ПУП и други.

Коментари

Ivan11 ( преди 4 месеца )
В днешно време е трудно да се намери сериозен заем предвид няколкото измами, свързани с реклами в интернет. Но случайно попаднах на г-н DIDIER DELAFONTAINE, който ми помогна много при получаването на заем от 38 000 евро. Признавам, че в началото не бях склонен към това предложение, но в крайна сметка реших, че той е наистина сериозен и добродушен. . Горещо препоръчвам да се свържете с него, ако имате нужда от заем, можете да го намерите на: didierdf93 @gmail.com
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар
rate down comment 0 rate up comment 0
Онзи от Аспарухово ( преди 4 месеца )
Абе вие *** такива......Да бяхте минали да попитате някой старец как всяка година преди "демокрацията" имаше булдозери на този плаж и се изнасяше пясъка към централния! Това е най малумната кражба на фондове в историята на Варна, сега ще борим естествените течения в залива с още фондове..... То бива да си тъпоглав, ама това минава всякакви граници......
Отговори Сигнализирай за неуместен коментар
rate down comment 0 rate up comment 0
Новини Варна