"Сигнали за набези на гларуси към хора, закупили си някаква храна, както и за това, че според тях числеността им е станала много голяма, получаваме всяка година в началото на лятото. Някои включително правят сравнение с Бургас, Барселона и други морски градове от където имат впечатления. На зеления телефон в Регионалната инспекция по околната среда и водите – Варна (РИОСВ) не са постъпвали подобни сигнали за агресивни птици от семейство Чайкови (Laridae)".
Това коментира за "Радио Варна" Санял Кръстева, главен експерт в дирекция „Превантивна дейност“ на Инспекцията. Широко разпространени в района на Варна са видовете Жълтокрака чайка, познат още като Гларус, Сребриста чайка, Средиземноморска чайка, които не са защитени, но някои от видовете от сем. Чайкови, като Белобуза рибарка, Чайка буревестница, Каспийска рибарка, Малка черногърба чайка, Малка черноглава чайка, Гривеста рибарка, Полярна рибарка и др. са защитени видове и са включени в Приложение №3 на Закона за биологичното разнообразие (ЗБР), отбеляза Кръстева.
За всички видове диви птици извън тези по Приложение №3 на ЗБР е въведена забрана за задържане и/или транспорт с цел търговия, предлагане за продажба и продажба на живи или умрели птици или каквито и да е различими части или продукти от такива птици. За някои от тези видове в ЗБР са въведени изключения, като гореописаните дейности могат да се извършват само при доказване, че птиците са били законно убити, уловени или придобити по друг законен начин, посочиха от Инспекцията.
По отношение на разпространението на някои видове от сем. Чайкови е възможно да се използва комплексен механизъм за наблюдение, анализ и оценка на промените в състоянието на вида, с които да се установи дали има свръхпопулация и как това се отразява на биологичното разнообразие, и на общественото здраве и безопасност. Към момента РИОСВ-Варна не разполага с информация за свръхпопулация на видове от сем. Чайкови. Контролът и прилагането на програмите за овладяване популацията на безстопанствени кучета и безстопанствени котки в гр. Варна са в компетенциите на ОДБХ - Варна и Община Варна, посочи още експертът на РИОСВ-Варна в предаването "Новият ден".
Агресивността на чайките е навик от дивата природа, коментира за Радио Варна Ивайло Иванов от Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) във Варна. Но, в градска среда те нямат естествен враг, отбеляза орнитологът.
Коментари