За девети пореден път тече кампанията Български младежки делегат в ООН. Онлайн подаването на документи на сайта на проекта продължава до 0,00 часа на 20 юни. На 18 и 19 юли ще се проведе среща с одобрените кандидати. Между 27 и 31 юли ще бъде избран ден, в който на интервю в Министерството на външните работи ще бъдат избрани двамата Български младежки делегати в ООН за следващата една година. Селекционната комисия ще включи също представители на Министерството на младежта и спорта, Дружеството за ООН в България и Националния младежки форум.
Двамата млади делегати на страната ни ще се включат в 70-ата юбилейна сесия на Общото събрание на ООН през октомври 2015 г., както и в комисията за социално развитие през февруари 2016 година. Една от задачите на българските представители е да защитават интересите на младите хора по целия свят заедно с младежките делегати от другите страни. Те трябва също така да направят проучване на проблемите на младите хора у нас, да инициират дискусии, да се допитват до мненията им по различни въпроси и да бъдат техни говорители пред институциите.
България е една от 30-те страни в ООН, която има свой младежки делегат. Най-важно за кандидатите е да познават и споделят ценностите на организацията. Те трябва да имат ръководен опит и лидерски качества, да притежават умела реторика и да са добри дипломати, да умеят да преговарят по важни въпроси и да лобират за постигане на консенсус. Тяхна задача е да мотивират младите хора да се включват в обществения диалог по важни въпроси. Кандидатите за роден младежки делегат трябва да са на възраст от 18 до 29 години и да са български граждани. Задължително е да владеят писмено и говоримо английски език, предимство е, ако знаят някой друг от официалните езици на ООН – арабски, китайски, френски, руски или испански. Новоизбраните младежки делегати ще разполагат с минимален бюджет в началото на своя мандат. Тяхна задача е да търсят спонсори, които да финансират организирането на различни мероприятия, които те планират в програмата си. През едногодишния си мандат трябва да инициират нови проекти и партньорства и да прилагат успешни международни практики за младежкото включване във вземането на решения.
Полина Петрова