Варна 14°
fallback
Новини Варна
08:15 | 27 юли 2023
Обновен: 08:43 | 22 ноември 2024

Отбелязваме 145 г. от освобождението на Варна

В 20.30 ч. е предвиден празничен концерт на площад "Независимост"

По материала работи: Слав Велев

Съставът на първия градски съвет във Варна 1878 - 1879 година/Снимка: РБ "Пенчо Славейков"

145 години от освобождението на Варна от турско робство честваме на 27 юли. По традиция тържеството ще започне в 9 часа с благодарствен молебен и полагане на венци пред паметника в Просветно-духовния център „Св. Архангел Михаил“. Организатор е е Община Варна, с подкрепата на ВМС и Варненската и Великопреславска митрополия.   В 20.30 ч. е предвиден празничен концерт с участието на Симфоничния оркестър и солисти на Държавна опера - Варна.

В програмата ще има арии, дуети и ансамбли от композиторите Румен Бояджиев – син, Моцарт, Бизе, Верди, Карлос Гардел, Йохан Щраус и други. Диригент: Григор Паликаров.

Концертът ще се проведе на площад "Независимост".

На 27 юли 1878 година. руски войски от XIV "Брянски полк" навлизат във Варна и освобождават града от турска власт. Градът е освободен по-късно от останалата част на страната заради присъствието на турски гарнизони във възловите крепости на Североизточна България. Според Санстефанския мирен договор, тяхното изтегляне не е строго установено с конкретна дата. Едва след Берлинския конгрес става ясно, че Варна остава в границите на новоосвободеното княжество и това слага край на турското военно присъствие в областта.

Свободата на Варна, поради значението на града като голям геостратегически, морски, крепостен и търговски център, е резултат на дълга дипломатическа война. Преди руските войски да превземат Варна, воюващите сили се споразумяват да прекратят войната. Така, свободата спряла пред портите на Варна. След първоначалното въодушевление настъпило мъчително очакване.

Въпреки, че договорът от Сан Стефано вече бил подписан, въпреки, че в него било упоменато, че Шуменската и Варненската крепости трябва да бъдат освободени от турските гарнизони, двата града останали в техни ръце. Договорът от Сан Стефано категорично казвал, че крепостите Варна и Шумен трябва да бъдат сринати. В него обаче не се упоменавало кога да стане това и кога точно да напуснат турските войски.

Едва на петото заседание на Берлинския конгрес през юни 1878 г., след поредни заседания и мъчителни преговори Турция склонила да изтегли войските си. И наистина в началото на юли турският гарнизон напуснал Шумен, но се укрепил във Варна под командването на Фазлъ паша.

Главнокомандващият руските войски, генерал Тотлебен, издал заповед да се тръгне към Варна. На 24 юли външните укрепления били завзети. Същия ден, разгневен от протакането, генерал А. Столипин лично се отправил към Цариград, взел разпореждане от турското правителство за предаването на Варна и на 27 юли той връчил заповедта на Фазлъ паша с думите: "А теперь убирайся из Варньi".

Автор на статията:
Слав Велев
варна празник честване новини програма 2023 освобождение чествания 27 юли
0 коментара
fallback
fallback