Д-р Румен Христов с пациент/Снимка: svetaanna-varna.com
Светило в детската хирургия празнува юбилей. Д-р Румен Христов отбелязва 60-годишнина, 34 г. от които е посветил в опазване здравето на децата.
Той завършва медицина в МУ – Варна през 1989 г. със специалности "Обща Хирургия“ и ,,Детска хирургия“. Дълги години е началник на отделението по детска хирургия в МБАЛ "Св. Анна" в морската столица и Републикански консултант по "Детска хирургия“.
Прилага специализирана и висококвалифицирана диагностична и лечебна дейност при деца от раждането до 18 годишна възраст. Лекува деца с вродени и придобити хирургични заболявания на шията, гръдния кош, корема и гениталиите.
Осъществява диагностика и лечение на новородени и деца с вродени аномалии, лечение на усложнени заболявания на белия дроб и коремната кухина, гнойни процеси на костите и меките тъкани, изолирана и съчетана коремна и гръдна травма, ингвинална и пъпна херния, кисти на тестиса, апендицит и гнойни процеси и др.
Притежава сертификати за извършване на горна и долна ендоскопия и торакоскопия. Член на Българското и Европейско дружество по детска хирургия.
През 2016 г. д-р Христов, заедно с екип специалисти от отделението по детска хирургия във варненската МБАЛ „Света Анна" извадиха трикилограмова топка коса извадиха от стомаха на 12-годишно дете.
Момиченцето постъпва в отделението по детска хирургия на МБАЛ „Света Анна" след лечение в друга болница и недоуточнена диагноза. Варненските детски хирурзи установяват перфорация на стомаха, перитонит и трихобезоар (конкремент, образувал се в гастро-интестиналния тракт от множество погълнати, несмилаеми чужди тела - косми, растения или неразтворени лекарства, примесени с хранителни частици и слуз).
При интервенцията д-р Румен Христов (на снимката горе), д-р Петър Стамов и д-р Галин Христов вадят от стомаха на детето безоар с размер 26 на 27 см. Внушителното чуждо тяло в стомаха на момиченцето се оказва формирано от собствената му коса. Година по-рано родителите започват да водят дъщеря си по лекари, за да лекуват косопад, а след операцията във варненската болница „Света Анна" се оказва, че косите са били поглъщани от детето.
Заболяването е известно и като Синдромът на Рапунцел - чревно състояние, което е резултат от хранене на хората с коса, разстройство, известно като трихофагия. Хората в това състояние поглъщат толкова много, че в течение на години, косата се натрупва, което води до гигантска топка косми в стомаха или тънките черва, наречена трихобезоар. Има случаи, в които тази маса може да обгърне органи и да причини перфорации. Хората не могат да храносмилат човешка коса. Поради това лечението може да бъде само хирургично. Синдромът на Рапунцел е много рядък. Известни са по-малко от 30 такива случая.
Д-р Христов и екипът му спасяват и редица новородени, сред които и недоносени деца, част от които с тегло от по 500-600 грама.
Стотици, дори хиляди са пациентите на д-р Христов - всички наши деца. Поклон пред Вас и всички лекари, които давате живота си в името на другия!
Жив и здрав, докторе! Весел празник!
Коментари