Снимката е илюстративна: АРХИВ
38% е относителният дял на бедните хора във Варненско. Структурата на бедността и социалното изключване на национално и европейско ниво е във фокуса на статистическо изследване, което се прави паралелно в ЕС. Събира се информация за моментното състояние на доходите, трудовата заетост, жилищните условия, здравния статус, ползването на здравни и социални услуги.
Относителният дял на бедните хора във Варненска област за 2021 г. е 38%, а общо за страната 44%. Няма сигурност на работното място, има и продължително безработни хора – това ни доближава до крайните места в ЕС. Това коментира в предаването „Новият ден“ на Радио Варна Петя Казакова, началник на отдел "Статистически изследвания - Варна".
За 2022 г. данните се обработват. Наблюдението за доходите и условията на живот (SILC) се провежда по регламент на Европейския парламент. То се прави от Националния статистически институт (НСИ) вече над десет години последователно, за да се очертаят тенденциите в качеството на живот.
649 избрани домакинства на територията на област Варна ще бъдат посетени от специално обучени анкетьори за провеждане на персонални интервюта и попълване на два въпросника - за домакинството и индивидуален, който се попълва за членовете на домакинството над 16 години.
При посещенията си в домакинствата всеки от анкетьорите ще се легитимира със служебна карта и ще предостави писмо във връзка с изследването.
В област Варна изследването ще се проведе в градовете: Варна, Аксаково, Бяла, Белослав, Вълчи дол, Девня, Долни Чифлик, Дългопол, Игнатиево, Провадия и Суворово, както и в селата: Аврен, Белоградец, Блъсково, Венчан, Ветрино, Гроздьово, Доброплодно, Долище, Дъбравино, Езерово, Засмяно, Златина, Кичево, Круша, Лопушна, Невша, Осеново, Партизани, Поляците, Пчелник, Синдел, Старо Оряхово, Тополи и Цонево.
Коментари