IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 13°
Новини Варна
11:04 | 24 май 2015
Обновен: 08:30 | 3 ноември 2024

Сам с кола до морето на цена като със самолет

За четиричленно семейство най-изгодно излиза с автомобил, най-скъпо е с автобус

По материала работи: Слав Велев
Сам с кола до морето на цена като със самолет

Пътуването на сам човек с кола до морето излиза на цена почти като със самолет, показа проверка на “24 часа”.

 

Цената на билет с “България ер” от София до Бургас и обратно е 73 евро, ако се купи в момента. Пътуването с кола, която харчи например 8-9 литра бензин на 100 километра, ще излезе на почти същата цена. Ако пътуването е с лимузина или джип, чийто разход е по-голям, то самолетът излиза дори по-евтино. А и пътят с него до Бургас отнема около 40 минути, докато с кола ще трябват поне 3 часа.

 

Двупосочен билет със самолет до Варна е 89 евро. Ако за пътуването се ползва автомобил, чийто разход е 10 л на 100 км, то разходът пак е по-висок - над 200 лева.

 

Придвижването до морето на четиричленно семейство е най-скъпо, ако тръгне с автобус. Най-изгодно е пътуването с автомобил.

 

Разстоянието от София до Варна е около 460 км. До Бургас може да се стигне по Подбалканския път, като разстоянието е 390 км, или по магистрала “Тракия”, което съкращава разстоянието с 30 км.

 

Какъв точно ще е разходът с автомобил, зависи от марката, обема на двигателя, възрастта и горивото, което ползва. Вестникът взе за сравнение автомобил от среден клас, който ще харчи 6 литра на 100 км извънградско, ако е с дизелов двигател. Ако е на бензин, разходът ще е 7-8 литра.

 

При варианта с дизелов автомобил до Бургас и обратно разходът ще се движи в рамките на 43-47 литра в зависимост от избрания маршрут. При сегашните цени на горивото това прави между 102 и 111 лева. Ако сумата се раздели на четирима пътници в колата, на човек се падат между 25,5 и 27,75 лв. Пътят до Варна и обратно ще глътне към 55 литра гориво, което струва малко над 130 лв.

 

Ако се ползва автомобил с бензинов двигател, пътуването с него ще излезе по-скъпо заради по-високия разход, въпреки че цената на бензина е по-ниска от тази на дизела.

 

До Бургас по магистралата отиване и връщане ще струва 115 лв., а по стария път - над 121 лв. До Варна и обратно разходът ще е 147 лв.

 

Най-евтиният вариант при използването на автомобил е той да има газова уредба. Дори да се приеме разход от 10 литра на 100 км, заради ниската цена на горивото пътуването излиза доста по-изгодно. До Бургас и обратно то ще струва между 72 и 78 лв., а до Варна - 92 лв.

 

Ако за пътуването до морето се избере автобус, е добре да се проверят условията на различните превозвачи. Като например дали предлагат безплатен билет за децата до 7-годишна възраст. Според наредбата за превозите би трябвало всички фирми да предлагат такива, но не го правят. Повечето предлагат отстъпка от цената, но билет и за дете трябва да се купи. Покупката на двупосочен билет пък намалява цената за пътуване с 15-20%.

 

В момента редовната цена на основната част от автобусните превозвачи до Варна е 31-32 лева в едната посока. Ако се купи двупосочен билет, цената е 54 лева, което е с близо 20% по-евтино, ако се вземат отделно билети за отиване и връщане. Дори и с отстъпка четиричленно семейство трябва да задели 216 лева. Ако има безплатно място за децата до 7 г., сумата пада на 162 лв.

 

До Бургас цената на автобуснитебилети е между 25 и 27 лева в едната посока. Двупосочният билет е 45 лева. За въпросното семейство пътят би струвал между 135 лв., ако детето се вози безплатно, и 180 лв., ако трябва билет.

 

Пътуването с влак има доста различия в цената. Все пак трябва да се има предвид, че децата до 7 години пътуват безплатно, а ученици и студенти ползват 50% намаление. От София до Варна и обратно може да се ползва 30% отстъпка при пътуване с бърз влак със задължителна резервация. За летния сезон БДЖ въвежда 20-дневна предварителна продажба на билети. При закупуването им има възможност да се резервира запазено място и за пътуването на връщане. С бързи влакове със задължителна резервация “Златни пясъци” цената е 44,90 лв. в двете посоки.

 

По дестинацията София – Бургас – София с бързи влакове “Чайка”, които минават през Карлово, цената е 35,30 лв. за втора класа.

 

БДЖ дава 15% отстъпка за еднопосочни билети за малки групи от 3 до 6 пътници. Две деца на възраст от 7 до 10 години се броят за един пътник. Билетът до Варна първа класа е 25,10 лв., а втора - 20,10 лв. До Бургас е съответно 20,10 и 16,10 лв.

 

Пътуването с влак може да бъде и доста по-скъпо. В нощните влакове за място в спален вагон трябва да се доплати от 10 до 18 лева в зависимост дали се пътува втора, първа или бизнес класа. Освен това трябва да се плати и билет с 50% намаление за дете до 7 г. 

 

Общият брой на пътувалите българи на 15 и повече години намалява с 15% през първото тримесечие спрямо същия период на 2014 г. Това показват данни на Националния статистически институт, обявени вчера.

 

По-малко са пътуванията и в страната, и в чужбина. Спадовете са съответно с 15,9 и 9,1 на сто.

 

Иначе 578 800 български граждани са направили туристически пътувания от януари до март. Преобладаващата част от тях - 83,5%, са пътували само в България, а 13,8 на сто - само в чужбина. 2,7 процента пък са ходили и зад граница, и у нас.

 

Най-пътуващи са хората на възраст между 25 и 44 г. Те са почти половината от всички. Младите пътуват предимно в страната. Докато от ходилите в чужбина най-много са лицата между 45 и 64 години.

 

През първото тримесечие средният разход при пътуване с лична цел на един човек е 189,66 лв. в страната и 654,32 лв. в чужбина. За сравнение харчовете за едно лице за професионално пътуване, тоест командировка, е средно 173,03 лв. у нас и 1068,46 лв. за задгранична.

 

В структурата на разходите с най-голям дял в страната са тези за храна - 35,2%, докато в чужбина са за транспорт - 46%. 

 

Разходите за път за почивка в Гърция може да излязат по-ниски, ако се пътува с автомобил, отколкото тези за нашето море.

 

Отскоро в хит се превърна почивка в Керамоти, особено след откриването на граничния пункт през Маказа. Гръцкия пристанищен град, от който се тръгва за остров Тасос, е на 350 км от София. Което означава, че за път до него ще са нужни по-малко пари, отколкото да се стигне до Бургас. За пловдивчани пък разстоянието е малко над 200 км.

 

До Кавала разстоянието от София е под 320 км. Това означава, че за кола на бензин при разход от 7 литра на 100 км за отиване и връщане ще отидат около 103 лв., което е с близо 10% по-евтино от пътя до Бургас. Ако автомобилът е с дизелов двигател и харчи 6 на 100, то за път ще са нужни 91 лева. При ползване на газ за гориво, цената на пътуването пада до близо 60 лева, а за да се стигне до Бургас ще са необходими 72 лв.

 

От София до първия полуостров на Халкидики - Касандра, разстоянието е около 370 км. Това означава, че за път до там ще са нужни пари, колкото да се стигне до Бургас - между 105 и 165 лева в зависимост от автомобила и горивото, което използва. Ако се пътува до Ситония или Атон, има още 50 км отгоре.

 

По-високи са разходите за път, ако за почивка се избере Тасос. Пътят от София и обратно излиза колкото до Варна, но има допълнителни разходи за ферибот, които са над 100 лева.

 

Ако се пътува за Гърция, трябва да се извади нов малък талон на колата, който съдържа повече данни. Цената му е 9 лева.

 

Коментари

Новини Варна