Варненският апелативен съд постави под домашен арест руски гражданин, издирван с червен бюлетин на Интерпол-Москва за укриване на данъци в големи размери. Горната инстанция измени определението на Варненския окръжен съд, с което той е бил временно задържан под стража за срок до 40 дни – до провеждането на същинското производство по екстрадицията му.
Алексей А. е бил задържан във Варна на 24 юни по искане на руските съдебни власти. 46-годишният мъж е обвинен в укриване на данъчни задължения. Като директор на дружество се сдобил с данните за банкови сметки на фиктивни фирми. Разследван е за сключване на договори, подписване на документи с невярно съдържание и преводи на суми. В резултат на престъпната дейност, на държавната хазна на Руската федерация били нанесени вреди за над 282,5 млн. рубли. Руските власти смятат, че след извършване на престъплението лицето се е отклонило от правосъдието и се е укрило, което е наложило отправяне на искане за арест с намерение за екстрадиция чрез Интерпол.
Адвокатите на чуждия гражданин изтъкнаха, че той живее над 5 години в България и има статут на постоянно пребиваващ. Работи и е социално ангажиран – като треньор по бойни спортове. Задържаният заяви, че управлява недвижими имоти. Освен това оказвал активна хуманитарна помощ на украинските бежанци.
Представителят на Апелативната прокуратура настоя, че решението на Варненския окръжен съд да го задържи временно под стража, е правилно. Изтъкнат бе значителният размер на неплатените данъчни задължения.
Варненският апелативен съд съобрази, че искането за арест е издадено от компетентен орган на Руската федерация – постановление за задържане под стража на Кузминския районен съд на Москва. Наказателното производство срещу Алексей А. е започнало през 2018 г., но той не е бил установен и е обявен за международно издирване. Затова е бил задочно привлечен като обвиняем. За престъплението руският закон не предвижда давност и го наказва с до 6 години лишаване от свобода. Престъплението е наказуемо и по българския Наказателен кодекс. Съдът заключи, че от доказателствата не произтича необходимост от задържане под стража. Продължителното пребиваване в нашата страна, семейната обвързаност, трудовата и социалната ангажираност водят до извод за намален риск от укриване. Мъжът живее в България от 2017 г., установил е трайни връзки със страната ни, за което са представени достатъчно доказателства. Това, че руският гражданин често е напускал територията на страната трябва да се отчита като потенциална опасност от укриване. С оглед на всичко това, съдебният състав прецени, че адекватна е втората по тежест мярка за неотклонение – домашен арест, като се приложи електронно наблюдение.
Определението на Варненския апелативен съд не подлежи на обжалване.
Коментари