По окончателни данни произведеният брутен вътрешен продукт (БВП) за област Варна през 2020 година е 7 346 млн. лева. Това нарежда област Варна на трето място в страната след областите София (столица) и Пловдив. В сравнение с 2019 г. обемът му в номинално изражение намалява с 5.0%. Произведеният в областта БВП е 6.1% от общия за страната. На човек от населението се падат 15 629 лв. от стойностния обем на БВП за областта, при 17 299 лв. за страната. С най-високо ниво на БВП на човек от населението е област София (столица) - 38 891 лева.
Създадената през 2020 г. брутна добавена стойност (БДС) в област Варна възлиза на 6 367 млн. лв., което представлява 6.1% от добавената стойност за страната. В сравнение с 2019 г. обемът ѝ в номинално изражение намалява с 4.6%. Добавената стойност реализирана от дейностите в сектора на услугите е 4 550 млн. лв. и представлява 71.5% от общата БДС за областта. В сравнение с 2019 г. делът на сектора в добавената стойност намалява с 1.3 процентни пункта. Индустриалният сектор увеличава своя относителен дял в БДС за областта. През 2020 г. са реализирани 1 651 млн. лв. или 25.9%, което е с 1.3 процентни пункта повече спрямо 2019 година. Относителният дял на аграрния сектор остава непроменен в сравнение с 2019 година. Той представлява 2.6% от добавената стойност на областта и е в размер на 167 млн. лева.
Методологични бележки
При изчисляването и регионализирането на брутната добавена стойност (БДС) и БВП по области и групи икономически дейности се ползват общите дефиниции и концепции, прилагани при разработването на стандартната система от национални сметки за страната и залегнали в основата на Европейската система от национални сметки (ЕСС 2010). Годишното изследване на националните икономически сметки за БВП и неговите компоненти се разработва в съответствие с методологическите принципи на „Европейската система от национални и регионални сметки, 2010“ (ЕСС 2010) - издание на Евростат, приети с Регламент 549/2013 на ЕП и на Съвета, и на „Системата на национални сметки“, 2008 - съвместно издание на ООН, ОИСР, Евростат, МВФ и Световната банка. Изследването се провежда регулярно от 1996 година. Динамичните редове от данни по показатели са налични в интернет страницата на НСИ в рубриката Макроикономическа статистика - Брутен вътрешен продукт (www.nsi.bg). Резултатите от изследването са окончателни и се основават на годишните изчерпателни изследвания в областта на икономическата статистика, както и въз основа на актуализирана статистическа и административна информация - информация за данъци, субсидии, платежен баланс и други. Изчисленията се основават на балансиран резултата от прилаганите два независими подхода за оценка: производствен метод и метод на крайното използване. Данните за БВП се предоставят съгласно Програмата на Евростат за предоставяне на данни в областта на националните сметки и Регламент 549/2013 на ЕК. В съответствие с изискванията за разработване и предоставяне на официална статистическа информация данните за БВП представляват експресни оценки, разработвани 42 - 45 дни след отчетния период, тримесечни регулярни оценки, разработвани 60 дни след отчетния период, предварителни годишни данни, разработвани на базата на предварителни тримесечни данни и окончателни годишни данни, разработвани 9 месеца след изтичане на съответния период.
Коментари