Актуализират се регистрите със специалисти от съответните браншови организации, които имат законовото право да изготвят технически паспорти на сградите. Това стана ясно от обща среща между варненските ръководства на Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране, Камарата на архитектите в България, Българската асоциация на архитектите и инженерите - консултанти и Асоциацията на управителите на етажна собственост за град Варна.
Списъците с правоспособните проектанти и други експерти, както и консултантските фирми, ще бъдат публикувани в сайтовете на съответните браншови организации - КАБ, КИИП и БААИК. Целта е хората да имат информация и да не попадат на неправоспособни специалисти при процедурата по паспортизацията на сградния фонд.
На срещата, проведена тези дни в конферентната зала на Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране във Варна, на която присъстваха арх. Марин Велчев - председател на Регионална колегия на КАБ във Варна, инж. Стефка Славова, член на контролния съвет на БААИК, координатор за Североизточна България, инж. Снежана Милева, председател на КИИП-Варна, инж. Светлана Николчева, председател на Контролни съвет на Регионалната колеги на КИИП, инж. Ивелина Иванова, председател на секция КСС, инж. Даниела Добрева, председател на секция ВС, инж. Владимир Линов, председател на секция ЕАСТ, инж. Лиляна Захаридова, председател на секция ОВКХТТГ, инж. Стефан Маринов, бе решено да се проведе информационна кампания, относно паспортизацията на сградите.
Бе подчертано, че процедурата е по изискване на Европейския съюз и важи за всички страни членки, като срока е края на 2022 г. У нас тя е стартирана през 2007 г. и бе отлагана няколко пъти, но крайния срок наближава. След него, както собственици на обекти, които не притежават технически паспорт, така и самата държава ще плащат глоби. Това обаче не отменя задължението на хората, да се сдобият с нужния документ за сградите, които обитават.