Общинското дружество Градски транспорт - Варна да кандидатства по мярката 60 на 40, за да запази служителите си и стабилността на доходите им. Тази препоръка ще отправи КНСБ към фирмата с необходимото съдействие за успешно кандидатстване, защото загубите заради пандемията са близо 15 млн.лв. Това обяви в морската столица председателят на КНСБ Пламен Димитров, предаде "Радио Варна". Подобно е положението с общинските транспортни фирми и в Пловдив и Бургас. След среща с кмета на Варна Иван Портних, Димитров съобщи, че кметът е гарантирал, че общината ще продължи да подкрепя губещото общински дружество и че сключеното м.г. споразумение със синдикатите за гарантиране на доходите на работещите в Градски транспорт.
Летищата във Варна и Бургас успешно работят с мярката 60 на 40. Загубите на морските аерогари са на 80% в сравнение с м.г., затова успешно са се възползвали от мярката и така са запазени много работни места, съкратени са били само хора в пенсионна възраст. Това обяви председателят на КНСБ Пламен Димитров след среща с нови изпълнителен директор на летищата Франк Кванте.
В Пристанище-Варна, обаче общият спад на работата е 15 % и това не позволява на ръководството да се възползва от мярката 60 на 40, каза Пламен Димитров. Там целта ни е минималната работна заплата на докерите да бъде повишена, сега те получават за тежкия си труд между 1 200 и 1 600 лв., каза синдикалистът и допълни, че за първи път средната заплата във варненския порт е по-ниска от средната за страната 1 300 лв.
В Енерго Про ситуацията е стабилна. Работните заплати са над 1 100 лв., след 15 % увеличение от м.г. , обявиха още от КНСБ след среща там. По време на пандемията е електроразпределителното дружество е била въведена система за атестация на труда, която позволява получаване на бонуси в размер до 100% от заплатата.
180 хил. работни места са запазени до момента с мярката „60 на40”, целта ни е за следващата година да станат 200 хиляди с предвидения 1 млрд.лв. от правителството. Това каза във Варна днес председателят на КНСБ Пламен Димитров. Това е уникална българска мярка, която допринесе за постоянен доход и запазване на работното място за тези хора. Ефектът на мярката ще бъде и макроикономическо ниво. Трябва да има и увеличение на пенсиите, но по-голямо при минималната и по-малко при най-високите пенсии. Така хората ще могат да харчат и е добре това да са стоки българско производство, коментира още синдикалистът. Относно обявената идея на пенсионерите да бъдат раздавани ваучери за храна Димитров отбеляза, че трябва да бъде разяснено как практически ще се раздават, тъй като ваучерите са ценна книга, а част от пенсионерите получават парите си по банков път.
За 2021 г. КНСБ апелира към частния сектор също да направи увеличение на възнагражденията с 6 %, заедно с ръста на бюджетните заплати.
Синдикатът ще преговаря с правителството също мярката с на увеличения срок от 4 на 7 месеца на изплащане на обезщетение за безработица, да бъде валидна и догодина. Тя беше приета заради пандемията и е в сила до края на тази година, припомни Пламен Димитров. Нетният ефект на пандемията върху безработицата в България е 85 хил.безработни, регистрирани от февруари до октомври.
Коментари