Представители на детските и младежките парламенти от 38 общини се събраха на традиционната си пролетна сесия. Домакин на 15-ото издание на проявата е община Варна. Тема на тазгодишния форум е толерантността. За „хармония в различията“ апелират младите хора.
„Темата я избрахме предвид широката популярност, която набира въпросът с толерантността. За съжаление напоследък както в Европа, така и в България омразата владее хората. На тазгодишната ни сесия това ще е основният проблем, върху който ще работим“, каза за вестник „Черно море“ председателят на младежкия парламент във Варна Елора Христова. Ученичката от Професионалната гимназия по икономика откри младежкия форум в зала “Пленарна”, който ще продължи до 5 април. Младата дама показа опит във воденето на сесията, след като преди няколко дни беше гост на председателя на Общинския съвет в рамките на инициативата “Мениджър за един ден”. Лора присъства и на последното заседание на местния парламент по покана на г-н Луков.
„Опитваме се да насочим вниманието на всички медии и на цялото общество към проблема с толерантността, защото той заема една огромна част от живота ни“, каза още Елора Христова.
Участниците в 15-ата национална сесия са на възраст между 16 и 22 години. Част от тях вече са студенти, но продължават да работят за младежките организации в своите градове. Един от тях е Христо Спасов от Перник, студент втори курс в Софийския университет. Според него темата на форума е много добре избрана, защото е много актуална предвид бежанската вълна от Сирия и проблемите с малцинствата, които винаги са на дневен ред.
„Колко е хубаво да застанеш пред толкова млади хора. Изключително съм щастлива, че Варна домакинства тази среща“, приветства участниците във форума г-жа Монка Николова, председател на Общинския детски комплекс. „Живеем в едно изключително динамично време, във време на глобален свят, когато всеки може да пътува накъдето си иска, но тръгвайки, трябва да знае, че се среща с много различни култури, с други националности, с хора, които имат различна полова ориентация, с хора, които имат различен социален статус, хора, които имат различен цвят на лицето си. За този момент трябва да бъдем подготвени. Толерантността не е едноактно действие, не е нещо, което се учи за един ден, това е възпитание, което започва още в яслата и детската градина. Огромна е ролята на семейството, на учителите, на Църквата и на обществото като цяло. На форума виждам и колеги учители и не мога да подмина един наболял въпрос. Знаем какво се случва, когато в първи клас дойде едно дете със специални образователни потребности - останалите деца не са готови да го посрещнат, нашите учители не са готови да работят с тези деца. И ето ви един първи срив в толерантността към различния“, напомни Монка Николова.
Всички присъстващи изразиха надежда, че форумът във Варна ще е важна крачка по пътя на обществото към по-голяма толерантност за различните.
ПОЛИНА ПЕТРОВА
Коментари