Майките на деца с увреждания дадоха срок на парламента до 1 октомври да приеме трите законопроекта, за които настояват - за хората с увреждания, за социалните услуги и за личната помощ. Ако това не се случи, те заявиха, че ще преминат към ефективни протестни действия, в това число и затваряне на улици.
Със символичен флашмоб майките във Варна обявиха, че ще освободят палатковия лагер, тъй като нямат възможност ежедневно да стоят на улицата, тъй като трябва да се погрижат за своите семейства, но подчертаха, че ще оставят палатката като символ, че те не са се отказали от своите искания. Тя пуснаха черни и бели балони в небето, като символ на това, че дори че са в тежко положение, не губят надежда и продължават да се борят. Запяха и песента на Поли Генова „На инат“, която според тях най-добре описва тяхното начинание.
Единствено в палатковия лагер в София ще продължи да има постоянно присъствие.
За месеца, от който майките във Варна излязоха в градинката до община Варна, те са били посещавани ежедневно от граждани, които са се отбивали, за да заявят своята съпричастност.
„Личната помощ е жизнено важна социална услуга за хора с интелектуални и множество увреждания, както и с други затруднения, защото без тази помощ те не могат да живеят“ сподели пред екип на медийна група „Черно море“ Галя Койчева, майка на 24 годишния Ивайло, който страда от детска церебрална парализа.
„Бяхме много атакувани заради законопроекта за личната помощ“, отбеляза и Диана Маркова, която е говорител на протестната група във Варна. „Сега продължават обществени дискусии, срещи с граждани, синдикалисти, експерти, за да ги убедим, че всъщност именно този закон за личната помощ е ключето, което ще промени системата, която не работи. Идеята е отчитайки дефицитите и потребностите на отделния човек, на конкретното семейство да се заделят едни пари, които ние най условно наричаме лична помощ, т.е. това е възможност лицето и семейството да има избор и съобразно променящите се приоритети на човека с увреждания да отдели парите за рехабилитация или за обучение или за асистентска услуга, или за нещо друго. Законът за личната помощ е заимстван от европейската демократична практика и по специално от Холандия. Тяхната социална система работи безупречно и в този смисъл ние вярваме, че с малко повече желание, преорганизиране на ресурси и отговорности нещата могат да се случват по различен начин и да подобрят качеството на живот на хората с увреждания, а и нашият живот, на техните родители, да продължи относително нормално, да можем да ходим на работа, да не се тревожим толкова и за здравите си деца, които остават „заложници“ на децата ни с увреждания. Системата по някакъв начин наистина трябва да гарантира, че обществото ни, независимо колко бедно е то, е направило своите важни цивилизационни избори и че хората с увреждания наистина ще бъдат в центъра на вниманието и няма да бъдат оставяни на произвола“, каза още Диана Маркова.
Полина Петрова