25 531,36 лв. е загубата на Специализираната болница за активно лечение на онкологични заболявания „Д-р Марко Марков“ за първите шест месеца на тази година заради финансиране на остатъците от неизползвани лекарства. Това разкри зам.-управителят по лечебната дейност д-р Янислава Илиева в студиото на сутрешния блок на телевизия „Черно море“ – „Утро в нашия град“, с водещ Магдалена Петрова. Според новите правила НЗОК покрива разходите за точната доза медикамент, предписана на пациента. Медикаментите обаче се предлагат от производителите във флакони с определен грамаж, които трябва да бъдат използвани от 24 до 72 часа след отварянето им. След този срок неизползваното количество се бракува и унищожава, а неговата стойност остава за сметка на болницата, което генерира големи загуби.
„Правилата не са нови, още преди десетина години, когато заплащането на лечението на онкологично болните пациенти премина от Министерството на здравеопазването към Националната здравноосигурителна каса, в указанията за попълване на отчетните форми изрично беше посочено, че трябва да се изписват в определени единици, но тъй като това не беше разписано в нормативен документ, на практика всички болници отчитаха тези медикаменти към НЗОК по начина, по който ги закупува от доставчиците, т.е. на флакони. През 2017 г. обаче с подписването на Националния рамков договор всички болници бяха задължени да отчитат лекарствата в милиграми, с точната доза, която е приложена на пациента“, поясни д-р Янислава Илиева.
„Никоя болница не генерира печалба от приложението на медикаменти за лечение на онкологично болни пациенти. Тези медикаменти са с цена, която е държавно регулирана, тя се определя от НЗОК, а доставчиците се избират с обществена процедура“, допълни тя.
Дозата, която се прилага на всеки пациент, е различна и зависи на първо място от вида на заболяването и се определя спрямо неговите килограми и телесна повърхност. В 90% от случаите дозата, предписана за даден пациент, не съвпада с количеството, което се съдържа в един флакон. Винаги се генерира остатък, дори и минимален.
„Искаме да уверим пациентите, че на всеки се прилага точната доза, предписана от онкологичната комисия. Никога няма да си позволим да приложим по-ниска доза, за да не генерираме загуба. Това е недопустимо от етична и медицинска гледна точка“, подчерта д-р Янислава Илиева.
Ако един препарат е много „вървежен“, т.е. много пациенти се лекуват с него ежедневно, генерираните остатъци са малки, но обикновено това се случва при стари лекарства, които са и по-евтини. Стремежът на медицинската наука обаче е да се прилага т.нар. таргетна терапия, съобразена с индивидуалните нужди на всеки пациент, но лекарствата в този случай са доста скъпи, а и 4-5 пациенти годишно се възползват от тях. Недопустимо е заради минимизиране на остатъците пациенти да се карат да чакат, за да се появи друг със сходна на тяхната диагноза, който да има нужда от същия препарат.
Генерираните загуби заради финансиране на неизползваните остатъци от лекарства остават изцяло за сметка на болниците, чиито приходи са единствено от заплащането на извършената дейност по клинични пътеки и клинични процедури от НЗОК. Те могат да бъдат компенсирани единствено за сметка на заплатите на персонала, но тъй като са значителни, много от болниците са заплашени от закриване, алармира д-р Янислава Илиева.
Според нея път за изход от ситуацията е НЗОК да финансира и остатъците или да отпаднат изцяло лимитите за дейността на болниците, които осъществяват специализирано лечение на пациенти с онкологични заболявания.
Полина Петрова
Целия разговор в студиото на телевизия "Черно море", вижте тук:
"Щрихи от утрото" (10.07.2018) - Защо новите правила за онколекарствата притесниха лекарите?
Четете още:
2616 са заболелите от рак във Варненска област за 2017 г.
Коментари