Находки от няколко империи намират археолозите при разкопките на крепостта "Кастрици" в Евксиноград, разказва ръководителят на проучването проф. Валентин Плетньов.
За радост на археолозите крепостта се намира на територията на резиденцията и охраната е сериозна. Затова и няма иманярски набези, а и проучваната крепост е много добре запазена.
Професорът се надява, че след като привършат реставрациите, част от крепостта ще бъде отворена за посещение от туристите.
Историята тук започва още от 5-6 век, а разцвета ѝ е през 12-13 век, когато италиански търговци картографирали местността. Дори в картите на моряците от този период може да се намери отбелязана крепостта.
Пикът ѝ обаче е по времето на цар Иван Александър, когато тук процъфтява търговска дейност. Последно пък се споменава за нея в документи на султан Сюлейман Великолепни през 16 век.
"Това е уникален за българската археология град, защото е от малкото крепости по Черноморието, която е много добре запазена и върху нея няма съвременно строителство", обясни Плетньов.
През последните 10 години е изследвана повече от половината от крепостта, която е с площ от 15 декара. Разкрити са площади, улици, две църкви, гъсто застроени сгради по двете страни на улиците, някои от тях залепени за крепостната стена, с градостроене, характерно за Средновековието.
А находките са разнообразни. От осемте проучени сгради са изскочили процесиен кръст, сребърна икона на Богородица, монети на няколко български царе, също така и на влашки войводи. Намират се и стари, татарски монети, венециански солдини, вероятно остатък от усилната търговска дейност.
Тази година за пореден път са намерени монети на мамелюшките султани от Египет. Това е една куманска династия, която успява да създаде своя държава в Египет през 14 - началото на 15 век. Тези монети са носени от пътуващи търговците по Черноморието.
"Между крепостните стени на "Кастрици" са откривани и доста златни монети, но през тази година за съжаление нямаме такава находка. Попадали сме на съкровище от 52 монети на византийските императори, сечени след Йоан Дука Ватаци", разказва археологът.
В момента експедицията обработва находките, които в скоро време ще заемат своето място в експозицията на Варненския археологически музей.
/БТА/
Коментари