IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 13°
Новини Варна
08:45 | 7 юли 2015
Обновен: 10:49 | 3 ноември 2024

Едни от най-големите научни открития са дело на българи

Българите сме талантливи, креативни и умни хора, но в същото време обичаме да омаловажаваме постиженията си

По материала работи: Деян Михайлов
Едни от най-големите научни открития са дело на българи

Българите сме талантливи, креативни и умни хора, но в същото време обичаме да омаловажаваме постиженията си и особено успехите на околните. На мнение съм, че в учебната програма в българските училища, трябва да залегне малко повече синтезирана информация за постиженията на сънародниците ни във всяка една сфера, за да се поучим от българското дело и го запомним. И като попитат утре децата ни, забегнали нейде по света “Откъде сте?”, те да могат с достойнство да отговорят: “Горди, че сме българи!”. 

 

Брауновият газ


Искам първо да ви разкажа за Илия Вълков поради простичката причина, че той е родом от Варна. По света Илия Вълков е по-известен като Юл Браун, откриватeл на т. нар. Браунов газ. Както и на физикохимията на имплодиращото горeнe на Брауновия газ със съпътстващото го отдeлянe на енергия от вакуума. Газът сe получава чрeз eлeктролиза на вода, при която сe отдeлят водород и кислород. Илия Вълков открива прост способ да ги съхранява заeдно в eдин и същ рeзeрвоар, бeз тe да избухват. Когато смeс от водород и кислород гори и избухва, тя нe избухва навън, а навътрe. Българският учен успява да “впрегне” тази уникална рeакция за задвижванeто на вакуумeн автомобилeн двигатeл. Той гори водород, окислявайки го имплозивно с кислорода на Брауновия газ. Илия Вълков е участвал и в създаването на нови газови смeси за дълбоководно лeководолазно дишанe с акваланг бeз използванeто на твърди лeководолазни скафандри с нормално атмосфeрно наляганe. Нeговитe нови смeси позволяват на аквалангиститe да работят спокойно в лeкитe нeопрeнови костюми на значитeлно по-голяма дълбочина от всички други извeстни смeси допрeди това.

 

Компютърът


Разбира се, всеки българин знае и се гордее, че първата автоматична електронноизчислителна машина, която поставя началото на компютърната ера, е изобретена от българина Джон Атанасов. През септември 1939 г. Джон Атанасов заедно с Клифърд Бери започва работа по проекта на компютъра на Атанасов – Бери (АВС) и през ноември 1939 г. двамата демонстрират прототипа. Роден е на 4 октомври 1903 г. в град Хамилтън, щата Ню Йорк. Родители – Айва и Иван Атанасови. Носител е на много престижни награди. Работел е във флота на САЩ. Бил е директор на различни корпорации. И нещо интересно, астероид, който се намира близо до Марс и е открит и изследван от българи в Националната астрономическа обсерватория Рожен, носи името на Джон Атанасов. 

 

Електронният ръчен часовник


Прототипът на електронния ръчен часовник, или първият напълно нов начин да се показва времето от 500 години насам, е създаден също от българин. Негов създател е Петър Петров, един от най-продуктивните изобретатели през втората половина на XX в. Сред изобретенията му са: първата компютъризирана система за измерване на замърсявания, телеметрични устройства за метеорологични и комуникационни сателити, първият в света безжичен сърдечен монитор, използван днес в болниците по цял свят. През 1969 г. създава прототипа на цифровия електронен ръчен часовник, който се е продавал тогава на пазара за сумата от 2100 щатски долара.

 

Фотокопирната техника


Построяването на фотокопирната техника става възможно, благодарение на откритието на фотоелектретното състояние на веществата, направено през 1937 г. от акад. Георги Наджаков. Днес е невъзможно да си представя цивилизования свят без копирната техника. И отново всичко тръгва от един българин. Негови откритията в областта на физиката са още: 
– фотоволтаичният ефект при диелектрици и полупроводници, признат като ефект на Наджаков – Андрейчин;
– фотоелектретно състояние на веществото, за което стана дума;
– ланжвеновите йони;
– магнитните изследвания;
– латентният фотографски образ и други.
Акад. Георги Наджаков е носител на златен медал на мира “Фредерик Жолио-Кюри”.

 

Хапчетo “антибебе”


Откривателят на хапчетo “антибебе”, което промени живота на мъжете и жените, е Карл Джераси, евреин с български произход.

Нивалинът 


Чували ли си за нивалина – лекарството, което се извлича от блатното кокиче? То помага при лечение на полиомиелит, церебрална парализа, неврологични заболявания, засягащи централната и периферна нервна система, и за лечение на деменции от Алцхаймеров тип. Лекарството “Нивалин” е създадено през 1956 г. от проф. д-р Димитър Пасков. Името на д-р Димитър Пасков се свързва с 20 изобретения и оригинални лекарствени форми. Той е носител на международната награда за наука „Еньо“ през 1961 г. 

 

Lactobacillus bulgaricus


Българите сме дали на света и киселото мляко, но малцина от нас знаят, че върху опаковката на всеки млечно-кисел продукт, произведен в Япония, се изписва името на откривателя на млечно-киселата бактерия, д-р Стамен Григоров. Д-р Григоров е роден в село Студен извор, Трънско, през 1878 г. През 1905 г. за пръв път описва млечно-киселия микроорганизъм, който предизвиква ферментацията, необходима за получаване на българско кисело мляко. По-късно микроорганизмът е наречен lactobacillus bulgaricus, в чест на родината на неговия първооткривател. Нещо интересно - българското кисело мляко и надписът Lactobacillus bulgaricus са патентовани в България.

 

Шеститя сърдечен тон


Откриването на шестия сърдечен тон, което спомага за опознаването на сърдечната дейност и избягването на диагностични грешки, е също дело на наш сънародник. Негов откривател е проф. д-р Иван Митев.

 

Лечението на Паркинсон


В Италия нарекоха болница на името на българина Иван Раев, който е открил начин за лечението на Паркинсон. Лекарството било направено през 30-те години на XX в., а Раев дори нямал медицинско образование. Той установил дозата на атропин от корените на билката беладона. Славата на знахаря от Сопот прехвърлила България чрез швейцарски дипломат в София, който свързал българина с италиански полковник. След като бил излекуван, при посещение в кралския двор полковникът разказва за чудото на италианската кралица Елена Савойска. По нейна инициатива в Рим е създадена болница за лечение на Паркинсон. Раев бил поканен – славата му била голяма, понеже излекувал над 1000 болни през 1934 г. Той получил отличието “Кавалер на ордена на кралската корона” и е удостоен с титла “доктор”. Резултатите от провежданото в клиниката „българско лечение“ по Иван Раев били толкова добри, че дирекцията за народно здраве в Рим открила два центъра за терапия по българския метод. Към днешно време, в знак на признателност, една болница в Италия носи неговото име, а методът му на лечение е известен като Cura bulgara - българското лечение.

 

4 нови елемента от Менделеевата таблица


Българи са участвали в откриването на 4 нови елемента от Менделеевата таблица. Това са 113-ият, 115-ият, 117-ият и 118-ият елемент. Откритието е направено от Обединения институт за ядрени изследвания в руския град Дубна. Там работят 35 българи от общо 500 чужденци. Участието на българските учени има решаващ принос в тези открития.
Новите елементи са тежки метали и с тях ще бъде запълнена Менделеевата таблица. Те ще намерят приложение в протонната лъчетерапия, при която се ускоряват протони и с тяхна помощ се лекуват онкоболни. 

 

Третото крило


Главният конструктор на първия в света траспортен пътнически самолет Douglas DC-3 е българинът Асен Йорданов. На  10 август 1915 г. изобретателят изпитва пред публика първия български моторен самолет. В този самолет той въвежда третото крило за първи път в света. То служи за стабилизиране на самолета при по-големи наклони от 45 градуса. Главен конструктор е на транспортния самолет “Дъглас ДС-3”, а по-късно и на известните от Втората световна война летящи крепости “Боинг Б-17 Фортрес”, “Боинг 29 Суперфортрес”, тежкия изтребител “Лайтинг П-38”. Името му е вписано в книгата за почетни граждани на Ню Йорк, портретът му е изложен в “Залата на славните” в нюйоркското летище Ла Гуардия, а в музея Ер спейс са показани негови лични вещи.

 

Най-отдалечената планета


Тя се намира на 5000 светлинни години от Слънцето в съзвездието Стрелец. Ръководител на екипа, направил откритието, е проф. Димитър Съселов. През 1980 г. негово изследване по астрономия е публикувано в международно научно издание. Така го забелязват от Световната астрономическа асоциация и го канят да специализира в Торонто, Канада. През 1998 г. вече е поканен за професор в Харвард. Добива международна известност с откриването на други подобни на Земята планети извън Слънчевата система, обикалящи около звезди (екзопланети). Проф. Съселов и сътрудниците му разработват метода на транзитното търсене, чрез него те откриват през 2003 г. най-далечната засега планета OGLE-TR-56b в съзвездието Стрелец. Понастоящем проф. Съселов е директор на Харвард – Смитсониън Център по астрофизика.

 

Реактивните двигатели на лунния модул “Орел”


Те правят възможно кацането на Луната на Армстронг и Олдрин и са изобретени от българина д-р инж. Иван Ночев. Създадените от Иван Ночев реактивни двигатели осигуряват плавното кацане на модула “Орел” с космонавтите на Луната, а след това успешното им завръщане и скачване с очакващия ги в окололунна орбита космически кораб.

 

Космическа храна


Третата държава, регистрирана в ООН, която е изпратила храни в Космоса след САЩ и Съветския съюз, е България. Българската космическа храна е дело на учените от Института по криобиология и лиофилизация. Екипът на акад. Цветан Цветков разработва биотехнологии за студено консервиране и изсушаване на биологични материали във вакуум. Това е най-съвършеният метод на консервиране, измислен досега. 

 

Въздушната възглавница


Катастрофите не са проблем само на нашето време. Още през 50-те години на миналия век се е търсило средство за обезопасяване на автомобилите, днес то е известно като въздушна възглавница (air bag) и един от създателите му е българинът Асен Йорданов.

 

Защита срещу кражба на автомобила


Българинът Сава Никола от Илинойс е направил една от първите механични защити срещу кражби на автомобили в началото на миналия век. Изобретението е регистрирано в патентното ведомство на САЩ на 28 август 1917 г., но идеята му е залегнала и до днес в принципа на действие на устройства за блокиране на леки коли. Патентът на Сава Никола е един от 7-те милиона американски патенти, вкарани в бета версията на интернет търсачката Google, заедно с такива изобретения като машината за пуканки, калкулатора или велосипеда с едно колело. Българските следи в патентните регистри са малко повече от 600, но някои от тях са били атрактивни и чудати за времето си.

 

Автоматичната скоростна кутия


В моделите на “Сузуки”, “Хонда”, “Рено”, Toйота се вграждат автоматични скоростни кутии, изобретени от Румен Антонов, българин. Роден е през 1944 г. в София. През 1976 г. получава частен патент за Двигател с вътрешно горене по четиритактов цикъл,  като това е първият частен патент в страната. Първия си пробив прави с проект на автоматичната скоростна кутия. Успява да я патентова и продаде на водещи компании като “Хонда”, “Сузуки”, “Рено”, “Пежо”, “Роувър”. “Тойота” също я ползват, но без лиценз, за което изобретателят ги съди. Следващата стъпка, която прави, е изобретяването на 6-степенна скоростна кутия, която е далеч по-проста и по-малка от познатите подобни.

 

Летите джанти


Българско откритие са летите джанти. За изработката им се използва методът на Ангел Балевски и Иван Димов – леене с газово противоналягане, ползван и за оливането на високоякостни метални изделия.

 

Мигачите


Автомобилните мигачи са също български принос в световните автомобилни изобретения. Живеещите в Пенсилвания българи разработили през 1916 г. устройство, което да покаже на кръстовище на останалите участници в движението накъде ще продължи автомобилът. 

 

И още няколко интересни открития, направени от българи:

Прадядото на днешния телефонен секретар е дело отново на българина Асен Йорданов. Безжичният телефонен апарат Jordanoff (Джорданоф) е имал секретар, усилвател и възможност за няколко души едновременно да разговарят помежду си или т.нар. конферентен разговор. 

 

Седалката за тоалетна чиния е изобретение на сънародника ни Петър Сапунов.

 
На 21 декември 1909 г. Исаак Розенфелд, български поданик, патентова бутилка за еднократно пълнене, широко разпространена и днес в бутилирането на алкохолни напитки.

 

Петър Янков се нарича изобретателят на лампичката на електрическата ютия, а предпазителите и събирачите на пяна на самобръсначките “Жилет” патентовани в София от Уйлям Едмунт и  Христо Дудев.

 

Революционна за тесни работнически жилища изглежда в 20-те години на миналия век идеята на българина Крист Ненов за създаването на абсолютно нова и полезна портативна сгъваема душ баня. Банята представлява цилиндрична душ кабина с обръчи в двата края. В помещението не заема място, а когато човек реши да се изкъпе, спуска въженцето и като щора около него се спуска и кабинката. Крист Ненов защитава изобретението си на 3 април 1923 г. Любопитното е, че на 30 април, но 1972 г. американците създават специално за първата си космическа станция "Скайлаб"  компактен душ коплекс със същата конструкция. При Ненов, когато не се употребява, кабинката е на тавана, докато в космическата станция е на пода. След затваряне в подобния на кринолинена рокля цилиндър американските астронавти са разполагали с 2,8 литра вода за лична хигиена, а копие на съоръжението може да се види и в макета на "Скайлаб" в музея на авиацията и астронавтиката във Вашингтон.

 

Изобретател на пишещата машина с два шрифта е Пит Валкон, поданик на Царство България, а на 4 октомври 1921 г. Атанас Великов патентова кран за чешма с приставка за пиене.

 

Още много открития в различни сфери на науката са дело на интелигентни и изобретателни българи. Много са и културните и спортни постижения, които е дала страната ни на света, но за тях ще ви разкажа някой друг път, защото съм убедена, че изброеното дотук е достатъчно да си кажем: “Гордеем се, че сме българи!”

 

През миналата година едно българско изобретение получи американско признание – стикерът, който защитава банковите карти от скимиране – SkimProt, беше избран за най-иновативен продукт в категория картово производство на най-голямото изложение за смарт технологии CARTES America 2014.

 

МАНЯ ПЕТРОВА

Коментари

Новини Варна