Общините като представители на местната власт да не бъдат наблюдатели на харченето на публични средства, а да контролират парите за образование. Това е основното искане, което Националното сдружение на общините в Република България настоява да залегне като текст в новия закон за предучилищното и училищното образование. То заедно с всички останали препоръки на НСОРБ бе представено в първия ден на образователния форум, който започна във Варна. Организатор е НСОРБ. Представители на областни центрове, големи, средни и малки общини участват в националната среща на общинските експерти по образование. Общата пленарна сесия бе открита от Лилия Христова, директор на общинската дирекция „Образование, младежки дейности и спорт“.
„Варна е домакин, защото е извоювала това право. В община Варна
работим за модерно европейско образование, водено от добри професионалисти. Правим много за усъвършенсттване на материалната база, както и за това да задържим учениците в училище. Само от 1 август 2013 г. до днес сме открили нови 1204 места в детските градини. Още 754 имаме от оптимизация на съществуващите групи. През учебната 2014 – 2015 г. сформирахме 9 подготвителни групи за целодневен режим от 5-годишни и още 7 групи от 6-годишни. Бюджетът ни за образование е 87 млн. Имаме какво да покажем като опит на колегите от цялата страна“, заяви в приветствието си Лилия Христова.
В началото на сесията председателят на ОбС Иван Луков, който е член на Контролната комисия на НСОРБ, представи пред форума предложенията, които сдружението отправя като препоръки към новия закон. Сред тях основните са няколко.
Първо, НСОРБ настоява за възлагане на работодателски функции на кметовете на общини по отношение на директорите на общински училища. „Връзката между училища и местната общност се губи. Предложението ни е след директорските конкурси, проведени по закон, кметовете да станат работодатели и да контролират работата на директорите. Така местната власт ще осъществява ефективен контрол върху това как се харчат публичните средства за образование“, мотивира искането Иван Луков.
Второ, НСОРБ настоява за осигуряване на държавна подкрепа за отглеждане и възпитание на децата в детските градини (от 2 до 5-годишна възраст) и за инвестиционни дейности по изграждане на нови и модернизация на съществуващи детски градини.
Трето, НСОРБ настоява за осигуряване за държавна подкрепа за малките училища в селските и планински райони.
И още. Иска се в детската градина, в която няма яслена група, да се приемат за отглеждане и обучение деца на 2 г. Настоява се общините да получават финансова подкрепа от държавата за реализация на общинската стратегия за личностно развитие на децата и учениците и на годишните планове за нейното изпълнение. В текста на новия закон НСОРБ поиска да е записано, че директорите на училища и детски градини да се отчитат пред Обществения съвет за изпъленние на препоръките му най-малко веднъж на 3 месеца.
На форума във Варна експертите ще дискутира проблемите на модерното образование. Сред въпросите, които ще бъдат засегнати по време на тридневния форум, са финансиране на общинското образование през 2015 г., превенция на отпадащи от образователната система, представяне на добри практики от община Варна. Гостите на срещата ще посетят изявени варненски детски градини и училища и ще се запознаят с образователния процес там.
В третия ден на форума утре е общата пленарна сесия на тема „Наука и образование за интелигентен растеж“ - възможности за финансиране на общинското образование. В нея ще се включи Иван Модев, главен директор на главна дирекция „Структурни фондове и международни образователни програми“ при МОН.
Юлиян Атанасов
Коментари