IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Живот
18:45 | 21 февруари 2017
Обновен: 14:46 | 20 април 2025

Червилото крие рискове за кожата

Идеална среда е за бактерии

По материала работи: Ставри Таргов
Червилото крие рискове за кожата

 

В една книга се казваше, че всяка една уважаваща себе си дама трябва да има поне една черна рокля в гардероба си и яркочервено червило в дамската чанта. Те винаги ще са на мода, допълваше авторката.

 

Още преди близо 5000 г. жените в Месопотамия са подчертавали устните си, като стривали прах от полускъпоценни камъни с ярки цветове. Добавяли мазнина, за да може сместта да полепне по устните им. В Египет пък правели червена боя чрез йод, бром и растителни оцветители. Червилото на Клеопатра съдържало стрити бръмбари. Тези съставки обаче водели до най-различни проблеми, на които жените по онова време едва ли обръщали чак такова внимание при положение, че нямали кой знае какви хигиенни условия. Какво става в наши дни обаче, ако не ползваме качествена козметика за нашите устни?

 

Червилата, балсамите, както и всякакви други козметики, предназначени за устни, имат своя срок на годност. Те са идеалната среда за развитието на бактерии, защото съдържат различни овлажнители, вода и други хидратиращи съставки, които променят свойствата си, след като остареят. Повечето червила стават негодни след две години от датата на производство, но вече има и такива, които са на биологична основа и могат да се ползват много по-малко. Затова всяка от нас трябва старателно да проверява опаковката, преди да си купи червило, както и след това, за да не си навлече кожни проблеми.

 

Обриви, сухи устни и херпеси са само малка част от нещата, които може да си докараме, ако използваме червила и балсами с изтекъл срок на годност. Последни проучвания показват, че някои от тях съдържат фталтати, които могат да повлияят отрицателно върху структурата на вашето ДНК. Безплодие или увреждания по плода са други здравословни проблеми, които ще получим, ако ползваме козметика с тази остаряла съставка. Парабените E214, E216, E218 също са рискови. Те имат антибактериално действие, но понякога водят до хормонален дисбаланс, алергии и проблеми с метаболизма. Според резултатите от някои изследвания те дори са канцерогенни.

 

Парене, изпръхване на устните, пристъпи на астма и уртикария пък могат да се получат, ако в червилото ни има съставката Е102, която се ползва за наситено червеното. Е104, използвана за по-бледите пък, предизвиква кожни алергии. Карминът, или Е120, също крие опасности. Смята се, че се получава от насекоми и се ползва в правенето на червените и розовите червила.
Puls.bg

Коментари

Новини Варна