Приемането на алкохол в комбинация с енергийни напитки, съдържащи кофеин, може да доведе до изменения в мозъка, сравними с тези при употребата на кокаин. Особено при млади хора под 25 години, чийто мозък все още се развива, комбинацията може да доведе до трайни структурни и поведенчески нарушения.
До това заключение стигат учени от Purdue University през 2016 г. Екипът провежда няколко изследвания върху връзката между консумацията на алкохол и кофеинови напитки. Двете субстанции са добре известни и са обект на много изследвания, но при наблюдение на комбинирания им ефект последиците са поразително сходни с тези от приема на кокаин: изследваните обекти стават по-активни, но и опиянени; говорят по-бързо от обикновено; реагират на определени дразнители по-силно и др.
Най-важният белег обаче е повишаването на кръвните нива на белтъка ?FosB , който е маркер за дълготрайни промени в неврохимията на мозъка и се наблюдава в сходни завишени нива при индивиди, пристрастени към кокаин и морфин. Промените в мозъка, съпровождащи отделянето на белтъка ?FosB, са сред основните причини за наркоманиите – измененията са трайни и затрудняват силно отказването от субстанции, включително алкохол. Поведението на засегнатите също се променя – става много по-трудно да се отказват приятни, носещи наслада и удоволствие храни, напитки, емоции и усещания.
Изследователите повдигат въпроса дали енергийните напитки не трябва да бъдат под сходен контрол с алкохолните, най-вече за да се ограничи достъпът на подрастващите до тях. Според изследване на Европейския орган за безопасност на храните (EFSA) инцидентите и хоспитализациите, свързани с употребата на енергийни напитки при малолетни, нараства всяка година.