IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Живот
16:02 | 19 януари 2017
Обновен: 16:17 | 20 април 2025

Най-близките ни роднини изчезват

Наближава краят за по-голямата част от 504-те вида примати в света

По материала работи: Юлиян Атанасов
Най-близките ни роднини изчезват

Те са най-близките роднини на човека, но повече от 60% от маймуните в света са застрашени от изчезване, разкрива шокиращ доклад, цитиран от „Дейли Мейл“ (Daily Mail).Бъдещето на приматите – маймуни, дългопети, лемури и лорита – е мрачно като горите, които обитават и които все повече и повече биват изсичани. Изследователите предупреждават, че наближава краят за по-голямата част от 504-те вида примати в света – почти две трети от тях са застрашени от изчезване, а популацията на 75% от тях е в упадък.

 

Зад този срив стоят увеличението на промишленото земеделие, огромните животновъдски ферми, сечта, сондирането за нефт и газ, миньорството, строежите на язовири и строителството на пътища. Въпреки, че са сред най-харизматичните животни, само една „революция“ би спряла изчезването на приматите, категорични са авторите на проучването.Примати са открити в Южна и Централна Америка, Африка и Азия, но две трети от видовете се срещат само в четири държави: Бразилия, Мадагаскар, Индонезия и Демократична република Конго. В Европа единствената колония на диви маймуни е по скалата на Гибралтар.

 

Незаконната търговия с дивечово месо е унищожило животните, наред с промените в климата и болестите, предавани от хората на приматите.Проверки на 89 пазари в Камерун и Нигерия са разкрили 150 хил. маймунски трупове на примати от 16 вида, които се продават като дивечово месо.Те варират от малкия миши лемур на мадам Берта до огромните мъжки западни и източни планински горили.Авторите на проучването алармират: „Имайки предвид големия брой видове, които в момента са застрашени от изчезване и популацията им бързо намалява,светът скоро ще се изправи пред голямо събитие – изчезването на тези видове,ако не се вземат незабавно ефективни мерки“.

 

Нарастващото търсене на палмово масло заплашва африканските маймуни и орангутани в Суматра и Борнео, а разширяването на каучуковите плантации в югозападен Китай е причинило изчезването на два вида гибони.Професор Ана Некарис, професор по антропология в университета Оксфорд Брукс и един от авторите на изследването заявява: „Предстоящото изчезване на нашите най-близки роднини не бива да се приема с лекота. Приматите, били те огромни и харизматични или малки и нощни, са жизнено важна част от екосистемата“.

Източник: Daily Mail,  vesti.bg

 

Четете още:В Киев се роди бебе от трима родители, заченато ин витро

 

Коментари

Новини Варна