Често пъти болката в гърлото е първият сигнал за настъпващото простудно заболяване. Когато към нея се присъединят температурата и подутите сливици, резултатът е ясен – преминаваме през поредната ангина.
Острата инфекция протича с внезапно начало, повишена температура до 38-39 градуса, втрисане, отпадналост, но може да има и гадене, повръщане, липса на апетит, главоболие, мускулни болки. Тежестта на симптомите зависи от интензивността на инфекцията, но и от имунитета. Оплакванията от възпалени сливици, болки в гърлото или пресипналост, съпроводени от повишена температура и силно отпадане могат да са 6-8 пъти и дори повече през годината.
Неправилното лечение на болното гърло може да доведе до усложнения и хронифициране, да влоши допълнително състоянието на имунната система и да попаднете в омагьосания кръг на инфекции една след друга. Как да действате?
Лечение с хомеопатия
Редица алтернативни методи на лечение подсилват естествените сили на организма. В хомеопатията са познати лекарства, които действат за бързо овладяване на възпалението и облекчаване на симптомите. При остри или рецидивиращи ангини и фарингити с тенденция към нагнояване популярност е добил препаратът Меркуриус D12, D30. Характерни признаци, че болният се нуждае от употребата му, са: възпаление на лигавиците с редки жълто-зелени секрети, налепи по сливиците, силна болка при преглъщане с червени, оточни сливици, подути лимфни възли, силно слюноотделяне, обложен език (може да се наблюдават отпечатъци от зъбите по езика), много лош дъх от устата. Общото състояние на болния е силно влошено, може да има лепкаво (нощно) изпотяване.
При силно зачервено гърло със сухота и типичната много висока температура е подходящ приемът на Беладона D6. Оплакванията на болния се подобряват от топли напитки. Силни болки изпитва при преглъщане.
Апис D6 помага при фарингит или тонзилит с подути сливици, когато болният чувства горещина и пробождаща болка в гърлото, а симтомите се облекчават при прием на студени напитки.
Фитолака D6 се препоръчва, когато болката от възпаленото гърло и сливици се разпространява към ушите. Налице са сиво-бели налепи по тонзилите. Хомеопатичните лекарства могат да се вземат начесто в най-ниските потенции – D6, D10, D12 (по 1 доза на всеки час). В по-високи разреждания - D30, приемът е един-два пъти дневно.
Сред методите на природолечение влиза и Шуслеровата терапия. Солите на д-р Шуслер стимулират лечебния процес и могат да се вземат като помощно допълнение към медикаментите за лечение на болното гърло. В първия етап на възпалителния процес – при втрисане, болки в мускулите, раздразнено и зачервено гърло, прогресираща инфекция, се препоръчва Шуслерова сол №3 железен фосфат през 15-30 минути по 1 таблетка. Във втория етап – симптомите на инфекцията са ясно изявени, подходящата сол е №4 калиев хлорид. Двете соли могат да се редуват през 30 минути. Ако оздравителният процес влиза в застой, при жълто-зелени гнойни секрети, се добавя и сол №6 калиев сулфат – 3 пъти по 2 табл. от всяка сол.
Ето и няколко препоръчителни комбинации с Шуслерови соли на Немския хомеопатичен съюз: при гнойна ангина – сол №12 (3 табл. сутрин), сол №9 (3 табл. около обяд), сол №6 – 3 табл. вечер; при фарингит – соли с номера 3, 4, 6 и 12 – по 3 табл. от всяка дневно.
Меню за здраве
През зимата да се избягват студените храни и напитки, препоръчват холистичните лекари. Организмът се нуждае от сгряване, а не от внасяне на студ. Затова не бива да пием студени напитки и да консумираме много сурови салати. Те могат да се заменят със задушени или леко запечени зеленчуци. Така се запазват качествата на зеленчуците, като в същото време доставяме топлина на организма. За да сме здрави, ще ни помогнат още домашно приготвените пилешки или зеленчукови бульони.
Киселият и лютият вкус затоплят. Традиционни у нас през зимния период са туршиите. Храните в цветовете на огъня (жълто, оранжево, червено) внасят топлина в тялото според китайската медицина. Това са моркови, горски плодове, червени пиперки, домати, репички и др.
Отличен за сгряване е чаят от джинджифил – настъргва се, смесва се с мед и лимон и се прибира в бурканче. За чаша чай се слага по една лъжица от сместа в чаша гореща вода или се добавя към вече сварен билков чай. Тази напитка действа много освежаващо, алкализира организма, сгрява тялото. Билковите чайове от шипка и липа сгряват и лекуват, чаят от горски плодове също дава много енергия и тонизира.
За връщане на алкално-киселинното равновесие, което е много важен фактор за добрия имунитет, е добре да включим в храната си и червено цвекло. Салата от настъргани червено цвекло и моркови, печени червени чушки, чесън, лимон и зехтин действа детоксикиращо, прочиства черния дроб и червата, помага и срещу констипация (запек).
Незаменима е и традиционната за нашите географски ширини дюля. Обвивките на семките й съдържат вещества, които спомагат за отделяне на секретите при гнойно възпаление на лигавиците. Може да се приготви отвара от вътрешната твърда част на дюлята и семките. Дюлята е богата на витамин С, затова може спокойно билковият чай да се подслади вместо със захар с желе от дюли. А чаят и желето могат да се дават и на съвсем малки деца, тъй като не алергизират.
В студа клетките се дехидратират, но често забравяме да пием достатъчно вода. За съжаление дехидратираната клетка не може да функционира адекватно. Освен вода и билков чай, полезни са сокът от малини, който е известен с ефекта си да понижава температурата, както и сок или сироп от бъз, богати на витамините С, А, групата В и Е.
Коментари