IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 29°
Живот
16:28 | 8 октомври 2016
Обновен: 18:27 | 2 юли 2024

70% от смъртните случаи у нас се дължат на сърдечно-съдови заболявания

Статистиката е от 15-ия Национален конгрес по кардиология

По материала работи: Слав Велев
70% от смъртните случаи у нас се дължат на сърдечно-съдови заболявания

Годишно в Европа от сърдечно-съдови заболявания умират над 4 милиона души, а у нас на тях се дължат 70 процента от всички смъртни случаи. Статистиката е от 15-ия Национален конгрес по кардиология, който се провежда днес и утре в София. Водещи специалисти от България и Европа обсъждат иновативни методи за превенция на т.нар. „внезапна смърт“.

 

В страните от Източна Европа и в частност у нас поради финансови затруднения не се прилага ефективната имплантация на дефибрилаторите, които могат да предотвратят най-тежкото, коментира пред БНР проф. Бела Меркели – вицепрезидент на Европейското дружество по кардиология.

 

„Тези дефибрилатори например в Германия се имплантират 260 на 1 милион, а в България 7 на 1 милион, в Унгария, откъдето съм, те са 120 на 1 милион. Моята страна също не е много богата.“, обясни проф. Меркели.

 

Доц. Васил Велчев, досегашен председател на Българското кардиологично дружество, коментира пред БНР, че основната причина за тази неблагоприятна статистика е частичното реимборсиране на усройствата. Здравната каса покрива само половината от необходимите 12 хиляди лева.

 

„Това, която тя може да направи е да повиши нивото на реимбурсация, то трябва да бъде минимум 80 процента, а в най-добрия случай, разбира се, трябва да бъде сто процента. Ще се борим затова да получим възможност да лекуваме по добре нашите пациенти и понеже това, което идва като сигнали от страна на правителството, че те искат да акцентират върху това, което запазва живота на хората. Това е едно от събитията, това е едно от действията, който са най ефективни – и финансово, и медицински, и въобще по всякакъв повод. Мозъкът умира за около пет, шест минути, ако веднага след това се даде разряд от апарата се възстановява ритъмът и на практика това спасява живота на човека“, каза още доц. Велчев.

 

trud.bg

 

Четете още Деца преодоляват двигателни проблеми с обучение по плуване

Коментари

Новини Варна