Варна °
fallback
Живот
14:48 | 6 септември 2016
Обновен: 04:14 | 21 април 2025

Какво е потънало заедно с Титаник

На борда на кораба имало 3364 чувала с писма и осемстотин колета

По материала работи: Пламен Янков

Когато през 1912 година е бил построен Титаник, създателят му казал, че той практически не може да потъне. За съжаление обаче още при първия си курс от Саутхемптън, Англия, към Ню Йорк, Титаник се блъснал в айсберг и потънал за три часа.

 

От 2229 пътници и екипаж на борда оцелели 713 човека. Оттогава Титаник е най-обсъждания кораб в историята. Заедно с кораба са потънали несметни богатства, които са на дъното на океана.

 

Потъването на Титаник означавало загубата на едни от най-разкошните корабни услуги, създавани по онова време. На борда имало басейн с топла вода, турска баня, библиотеки, веранда с истински палми.

За свръзка на кораба имало безжична радиостанция за приемане и предаване на телеграми, а също така и петдесет телефона. На борда на кораба имало лазарет и операционна.

 

На борда на кораба имало 3364 чувала с писма и осемстотин колета. Сред тях били пет гигантски рояла. Въпреки мита за египетската мумия, която била превозвана на борда и проклела кораба, такава не фигурирала в списъците на багажа.

 

На Титаник имало много богати пасажери. Те носели със себе си скъпи предмети, като един от изгубените артефакти е колекцията на хиляда стиха на персийския математик и астроном от единадесети век Омар Хаям.

Книгата, която съдържала тази колекция, била украсена с хиляда и петстотин скъпоценни камъни в златен обков. Тя била купена от аукцион за хиляда и девестотин долара, което през 1912 година било равно на заплатата на младши член на екипажа на кораба за петнадесет години.

 

На борда на кораба имало петдесет и седем хиляди и шестстотин чинии, почти тридесет хиляди стъклени чаши и над четиридесет хиляди прибора. На борда имало също така петнадесет хиляди бутилки бира, хиляда бутилки вина, осемстотин и петдесет бутилки твърд алкохол и дванадесет хиляди безалкохолни напитки.

 

Заедно с кораба потънали няколко хиляди килограма прясно месо, прясна риба и салам. На борда имало също така четиридесет тона картофи и около хиляда килограма сладолед.

 

На борда на кораба имало само двадесет спасителни лодки, макар че трябвало да са тридесет и две. Те обаче били сведени до двадесет, за да не развалят външния вид на кораба.

 

Екипажът на Титаник наброявал деветстотин човека, сред които оцелели двеста и петнадесет. Когато корабът започнал да потъва, музикантите се събрали на палубата и свирели, за да приповдигнат духа на пътниците. Никой от музикантите не оцелял.

 

Когато корабът потъвал, първо пълнели с жени и деца спасителните лодки. В определен момент обаче пътниците от трета класа били затворени и нямали достъп нито до палубата, нито до спасителните лодки.

 

Сред най-известните пътници от първи клас били милионерът Бенджамин Гугенхайм и слугата му. Те помагали за спускането на децата и жените в спасителните лодки, а след това облекли най-хубавите си костюми и зачакали смъртта.

 

sanovnik.bg

 

Четете още За 88 000 долара продадоха меню от "Титаник"

Автор на статията:
Пламен Янков
0 коментара
fallback
fallback