Големият канадски режисьор с български произход Тед Кочев превърна официалното си посещение на 20-ото издание на “София филм фест” в носталгично емоционално завръщане към своите корени. Режисьорът на американската класика “Рамбо” получи “Наградата на София” на откриването на фестивала, а на следващия ден министърът на културата Вежди Рашидов му връчи и “Златен век” за изключителния му принос в киноизкуството. Кочев говори на български и бе видимо развълнуван и по време на двете събития. Той се просълзи по време на официалната програма с български народни песни и танци, която организаторът и директор на “София филм фест” Стефан Китанов беше подготвил за него. Кочев каза, че иска да снима филм в страната за събитията през 30-те и 40-те години на миналия век. Темата му е спасяването на българските евреи.
“Получавал съм най-различни награди, но тези са ми най-скъпи”, каза вчера Тед Кочев и обяви, че е готов да преподава кино на българските студенти. По-късно стана ясно, че той ще кандидатства да получи български паспорт.
Тед Кочев спечели световна слава като режисьора на бруталната военна екшън драма “Първа кръв” през 1982-ра, но неговата професионална траектория надхвърля дори огромното творческо и жанрово влияние на първия филм за американския войник Джон Рамбо, изигран от Силвестър Сталоун. Кочев се ражда на 7 април през 1931-ва в Торонто, Канада, в семейството на български емигранти. Докато е дете, всички вкъщи говорят на български, а на празници слушат българска народна музика, играят хора и ръченица. “До ден днешен тези ритми са в кръвта ми, обичам ги. Изобщо извън къщи живеехме като англичани, а у дома - като българи”, спомня си световноизвестният режисьор.
Кочев завършва английска литература в университета в Торонто и на 24 години влиза в телевизията, като става най-младият режисьор в СВС - Canadian Broadcasting Corporation. Две години по-късно заминава да живее и работи във Великобритания. Преди да премине в света на киното, той изковава сериозна биография с продукции за малкия екран.
Тед Кочев не преминава през пресата на холивудските студия и успява да избегне участта на повечето наемни екшън режисьори. Той винаги е имал добър вкус и усет за изтънчени европейски сюжети. В космополитната кулинарна комедия Who Is Killing the Great Chefs of Europe Тед Кочев събира Филип Ноаре, Жан-Пиер Касел, Жан Рошфор, Жаклин Бисе, Стефано Сата Флорес и своя любимец Джордж Сийгъл.
Международният успех на изключително забавния филм “Уикендът на Бърни” от 1989-а окончателно пласира Кочев в авангарда на най-престижните и уважавани канадски режисьори.
trud.bg
Коментари