IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 11°
Живот
09:15 | 1 април 2024
Обновен: 06:02 | 22 ноември 2024

Топ 10 първоаприлски шеги

Защо точно на 1 април се отбелязва Деня на шегата

По материала работи: Слав Велев
Топ 10 първоаприлски шеги

На 1 април отбелязваме Международния ден на хумора и шегата. Денят става международен празник в началото на 20 век, когато в страните от Западна Европа първоаприлските шеги придобиват свой национален колорит. През 1970 г. Международната организация за радиоразпръскване (ОИРТ), от 1993 г. - Европейски съюз за радио и телевизия, обявява 1 април за Международен ден на хумора и шегата по радиото като един вид предупреждение - никой да не се връзва на първоаприлските новинарски емисии.

Преди това историята на Деня на  шегата не е съвсем ясна, никой не може да  посочи точно кога този празник е станал популярен. Смята се, че той възниква едновременно на  различни места и съвпада с честванията на пролетта и пролетното равноденствие.

Денят на шегата 1 април се празнува в много страни по света, включително и в България.

От емисията “Забава и знание“ на БТА публикуваме топ 10 на първоаприлските шеги по света:

Лондон, 1 април 2009 г. /БТА/ Една от най-популярните първоаприлски шеги е историята със спагетените дървета. През 1957 г. новинарската програма „Панорама” на Би Би Си съобщава, че благодарение на мекия климат през зимата и на пълното унищожаване на спагетения житояд, швейцарски фермери събират богата реколта от този вид тестено изделие. Съобщението е придружено от видео материал, който показва как фермери берат спагети от дървета. Огромен брой зрители повярвали на новината и телефоните на Би Би Си загрели от обаждания на хора, желаещи да научат как да отгледат собствени спагетени дървета. Тази шега заема първо място в класацията на в. „Дейли телеграф”. 

2. През 1977 г. в. „Гардиън” публикува специално приложение от седем страници, посветено на Сан Серифе - малка република от седем острова в Индийския океан, разположени във формата на точка и запетая. Поредица от материали описва географията и културата на измислената страна. Много читатели се обаждат в редакцията, за да научат повече за интересната туристическа дестинация.

3. През 1980 г. Би Би Си съобщава, че прочутият часовник Биг Бен ще бъде сменен с електронен, за да не изостава. Много шокирани слушатели се обаждат и споделят, че новината за планираната промяна ги е разгневила силно. 

4. През 1989 г. предприемачът Ричард Брансън каца в покрайнините на Лондон с балон, който прилича на летяща чиния. Хиляди водачи на МПС съобщават, че са видели НЛО. На място пристига полиция. Служителите на реда установяват, че става дума за първоаприлска шега, с която бизнесменът рекламира компанията си „Върджин рекърдс”. 

5. Миналата година Би Би Си пусна репортаж за летящи пингвини, придружен от видео клип, който се превръща в един от най-гледаните в интернет. Водещият Тери Джоунс обясни, че странните създания са уловени в кадър, докато е снимана поредицата „Чудесата на еволюцията”. По думите на Джоунс летящите пингвини не се скупчват като останалите си събратя на едно място, за да се топлят в антарктическия студ, а отлитат в Южна Америка, за да се пекат под тропическото слънце. 

6. През 1998 г. веригата заведения „Бъргър Кинг” публикува реклама на цяла страница в „Ю Ес Ей тудей”, представяйки специалния бургер „Left-Handed Whopper” за хора, служещи си с лявата ръка. Много американци „се хващат” на шегата и започват да уточняват какви бургери искат, когато правят поръчките си. 

7. През 1986 г. хиляди жители на Париж са възмутени от съобщението във в. „Паризиен”, че Айфеловата кула ще бъде разглобена и ще бъде монтирана наново в тематичния парк Евро Дисни.

8. През 2004 г. програмата „Тудей” на Радио 4 на Би Би Си обявява, че популярната уводна мелодия на предаването „The Archers” ще бъде сменена и вместо нея ще звучи нова електронна версия на Брайън Ино.

9. През 1976 г. Патрик Мур казва на слушателите на Радио 2, че точно в 9:47 часа на този ден ще има необичайно подреждане на планетите, което ще намали гравитационното притегляне на Земята и че всеки, който скочи във въздуха по това време, ще изпита странно плаващо усещане. Стотици слушатели се обаждат, за да съобщят, че наистина са усетили феномена.

10. През 1994 г. компания BMW продължава традицията си да пуска шеговити реклами по случай 1 април, представяйки най-новото си постижение - конвексни лазери, поставени отпред на всяка от гумите. Предназначението им е да топят леда и снега по пътя. 

Защо точно на 1 април се отбелязва Деня на шегата

Мнозина обичат да се шегуват и се смеят, но един ден в годината с това се занимават абсолютно всички. Има няколко версии за това защо този ден е именно 1 април.

Едни приписват зараждането на празника на Древен Рим, където в средата на февруари (а не в началото на април) празнували Празника на глупците (Festus Fatuorum). Има и друга версия, според която дължим този празник на неаполитанския крал Монтерей, на когото поднесли по случай спирането на земетресение риба. След година владетелят поискал точно същата риба. Такава обаче не намерили и готвачът приготвил друга, която много приличала на предишната. И макар че кралят познал подмяната, той не се разгневил, а дори се развеселил. Оттогава станали обичайни шегите и лъжи на 1 април.

Ден на шегата/лъжата празнуват и в други страни по света, макар и не винаги точно на 1 април. В различните страни Денят на смеха носи своя национален колорит. Във Франция наричат този обичай "априлска риба". Произходът му свързват с времето на Карл IX, който през 1564 година издал кралски декрет, предписващ да се пренесе началото на годината от 1 януари на 1 април. На следващата година много от поданиците на краля изпратили на своите приятели новогодишни поздравления и подаръци през април - в знак на протест или оставайки верни на традицията. Слънцето тогава се намирало в съзвездието Риби и французите сметнали, че наименованието "априлска риба" е напълно достойно за подобни шеги. Традицията още е жива.

На 28 декември в Испания празнуват "Денят на невинните" (Dia de los Santos Inocentes). На същата дата в Испания се чества "Денят на шегата". По обичай на този ден се правят шеги от всякакъв род. Внимавайте да не изпиете едно солено кафе, защото това е традиция в Испания. В Мексико тази дата също се е превърнала в истинска фиеста. На тази дата в Мексико не се дава нищо назаем – пари, бижута, книги. В Перу можете да видите десетки хора, които се разхождат по улиците с хартиени надписи на гърба, които веднага превръщат човек в обект на подигравки. На този ден по традиция медиите публикуват неверни информации, които читателите трябва да открият. На следващия ден вестниците и телевизиите разкриват кои новини са били истина и кои лъжа.

В други страни, които не са испаноговорещи, този ден се нарича "Ден на лъжата" и се чества на 1 април. В Нова Зеландия, Великобритания, Австралия и Южна Африка шеги се правят само до обяд. Всеки, който се пошегува в друго време от деня, получава псевдонима "Априлски глупчо". В Ирландия, Италия, Южна Корея, Япония, Русия, Германия, Канада и САЩ шегата властва през целия ден. Иранците си правят шеги на 13-ия ден от Персийската Нова година, който се пада на  или 2 април. Празникът се нарича "Сиздах Бедар" или празникът на природата, който се е празнувал още през 536 г. пр.н.е. Това кара мнозина да вярват, че Първоаприлският ден на шегата се е зародил от тази традиция.

Според фламандския обичай децата заключват своите родители и ги пускат само, когато те обещаят да им дадат лакомство. На този ден по времето на династията Чосон в Корея било позволено царското семейство и придворните да се шегуват помежду си. Това бил първият снежен ден от годината. Хората се замеряли със снежни топки и после давали фалшиви оправдания. Уцеленият със снежна топка се смятал за "губещ" и трябвало да изпълни едно желание на човека, замерил го със сняг.

В Полша този ден е изпълнен с шеги, вицове и закачки. Дори държавните институции си позволяват да лъжат, а важната работа се отлага за друг ден. В Шотландия 1 април е ден на кукувицата, тъй като там птицата е символ на глупостта. В Дания "Денят на лъжата" идва с месец закъснение – 1 май и е известен като "Майска котка" (May-cat). Датчаните много рядко празнуват на този ден. В Германия и Австрия считат 1 април за нещастен ден, а родените на този ден за хора без късмет.

Коментари

Новини Варна