Всеки ден по 6 хил. българи купуват екскурзии за различни дестинации, заяви пред „Телеграф“ Румен Драганов, директор на Института за анализи и прогнози на информационната среда в туризма.
3 млрд. лв. сме похарчили за туризъм преди година според НСИ, а българите вече се превърнаха в ненаситни пътешественици. Сайтовете за екскурзии и почивки са пълни с оферти за близо и далеч, като много от предложенията за предстоящите светли празници, както и за лятното море вече са затворени.
Това установи проверка на „Телеграф“ в онлайн сайтовете за пътувания.
Туроператорите, които предлагат пътуване по стъпките на Мойсей до Йордания, която преди година беше истински хит, вече са спрели записванията.
Причината е запълване на местата, а пътуването излиза по-скъпо с близо една трета спрямо 2023 г., когато спане, храна, екскурзии излизаха около 1800 лв. за 8 дни.
Въпреки войната интересът към Петра и червената пустиня Вади Рум е огромен и който желае, може да направи и самостоятелно посещение, коментира Драганов.
Същото се отнася и за Израел. Дотам не се предлагат организирани трипове, защото туроператорите не могат да си позволят застраховки. Но според шефа на Института по анализи и прогнози в туризма, който иска, може да замине по Великден за Божи гроб.
Там ще го посрещнат местни гидове, ще го заведат до светите места на Йерусалим, но ако се наложи, маршрутът може да бъде сменен в последния момент.
Драганов нареди Турция като топдестинацията за българина, като за това най-голяма заслуга вероятно има шопинг туризмът. Следва Гърция, номер три са европейските страни, като Италия и Испания са водещи, четири са Обединените арабски емирства (ОАЕ), страните от Северна Африка като Египет, Тунис, Мароко, към тях влизат Йордания и Израел, след тях се нареждат държавите от Карибския басейн.
Последни по неговата градация са далечни дестинации като Южна Америка, накрая е Килиманджаро и места, подобни на него, където можеш да стъпиш веднъж през живота си. Те обаче са за туристите пионери според Драганов.
Въпреки че Гърция държи второто място като възможност за почивка за българите заради евтини предложения от по 400 лв. за три дни с олинклузив в сезона извън пика, Сицилия е на път успешно да съперничи на южната ни съседка.
През март островът до Ботуша е пълен с българи, а мнозина планират да изкарат морето си отново там. Като основни причини те сочат вкусната храна на цени, близки до българските, приличните хотели и квартири и особено специалното и дружелюбно отношение на сицилианците към нашенци. Предприемчиви туроператори вече извадиха оферти за седмични почивки в Сицилия за лятото от по 800 лв. с включен полет, спане и храна.
Пътешествието до Мексико е една от изненадите на онлайн проучването ни. В средата на март пътуването до екзотичната страна вече бе затворено и е на цени от 6 хил. лв. за 14 дни.
Огромен интерес има и двуседмичният воаяж до САЩ, който също излиза 6 хил. лв. Тази екскурзия се е появила след пандемията, но интересът е бил огромен, коментираха пред „Телеграф“ от турагенцията, която я предлага.
Българите искат да видят не толкова Холивуд, колкото Флорида, дори се е наложило миналата година да повторят пътуването заради огромния интерес.
Африканският остров Занзибар, който бе топдестинация по време на ковида за нашенци, отново е сред желаните места за почивка. Занзибар е поставен на челно място в сайтовете за младоженци, които искат там да изкарат меден месец.
Цените до Острова на щастието вече са двойни спрямо 2021 г. и са между 3000 и 4 хил. лв. с чартър и четиризвезден лукс олинклузив.
Новите изкушения тази пролет за пътешествениците е скъпоценният камък на изтока Узбекистан, който се предлага между 2600 и 3 хил. лв. След желаните екзотични и далечни места са Пекин, Виетнам на цени до 5 хил. лв. за десетина дни, а най-скъпата и луксозна почивка е до Малдивите за 20 хил. лв.
България е сред държавите в ЕС с най-голямо повишение на туристическите нощувки за миналата година според Министерството на туризма. Евростат постави 8 страни от ЕС, в които ръстът на туристическите нощувки е бил над 10% по-голям от реализираните през 2022 г. Сред тях са Словакия, Латвия, България, Австрия, Чехия, Португалия, Румъния и Гърция.
Реализираните туристически нощувки у нас за изминалата 2023 г. са малко над 27 млн., като увеличението им в сравнение с 2022 г. е с 11,9% при среден ръст за ЕС от 6,3%.
По-голямата част от нощувките – близо 14,7 млн., са реализирани от чуждестранни туристи, а нощувките от български туристи са над 12,3 млн. Страната ни е на пето място по ръст на този показател за 2023 г. спрямо 2022 г. Според НСИ разходите към
31 март 2023 г. за пътувания на българите възлизат на близо 3 млрд. лв. От тях в страната за почивки са похарчени близо 2 млрд. лв., а за туризъм в чужбина близо 1 млрд. лв.