Велика сряда в християнската традиция е срядата на Страстната седмица. В православието тя се свързва с евангелската Притча за двамата длъжници, в която Иисус Христос сочи опрощаването на грешниците като по-важно от това на праведниците, както и с решението на Юда Искариотски да предаде Христос.
Днес, на Велика сряда, си припомняме и за една жена, разкаяла се блудница, която изляла драгоценен елей върху Господа в дома на Симона прокажени.
Случката е описана в Матей 26:6-13 от Библията. С мирото тя го помазала като за погребение, приживе оплаквала, омивайки нозете му със сълзите си и откривайки ги с великолепните си коси.
За нея той каза, че много се прощава на този, който умее много да обича. Това не се одобрило и някои от апостолите възроптали под предлог, че по-добре би било мирото да се продаде и парите да се раздадат на бедните.
А Христос казал да не я смущават, защото за това й усърдие ще се разгласи по цял свят. "Защото сиромасите всякога имате при себе си и, кога поискате, можете да им сторите добро; а Мене не всякога имате." /Марк 14:3-9/
Голяма е разликата между спасената грешница и погиналия Юда, избран преди това за апостол. Тя отдала цялото си богатство за Христа и целувала нозете Му, а той продал за пари Учителя си с целувка.
Можем да кажем, че общата тема на първите три дни на Страстната седмица е краят на света и съдът Христов.
На този ден в храмовете се служи Преждеосвещена Литургия. Вечерта богослужението е Малко повечерие.
Обичаят повелява да се бере здравец предимно от децата и на Разпети петък да се раздава за здраве. Не се работи никаква домакинска работа, защото се вярва, че умението ще се отнеме, пише БНР.