1 604 нарушения са извършени от водачи на индивидуални електрически превозни средства, по-известни у нас с разговорното наименование тротинетки, за периода от 7 юли 2020 до 16 юни 2022 г., съобщава Радио Варна, като цитира БГНЕС.
За посочения период са издадени 1342 фиша за налагане на глоби и 262 наказателни постановления, с които са наложени глоби, уточняват от БГНЕС, позовавайки се на вътрешното министерство.
През последните месеци българското общество бе разбунено от няколко случая на управление на тротинетки с висока скорост по едни от най-натоварените пътни артерии в столицата. Абсолютно забранено е тяхното движение по пътища и улици, където максимално позволената скорост е над 50 км/ч.
За сметка на това те могат да се управляват напълно свободно по обособените велоалеи. При липсата им се ползва възможно най-дясната граница на платното за движение.
Максимално допустимата скорост, която може да развие водачът на една тротинетка, е 25 км/ч. Забранено е превозването на други лица.
Минималната възраст на водача на индивидуално електрическо превозно средство е 16 години – по велоалеи и пътища/улици с максимална скорост до 50 км/ч. За управление на електрическа тротинетка само по велосипедни алеи са необходими минимум навършени 14 години.
Пропуски в законодателството обаче правят възможно нарушаването на досегашните разпоредби. Първата електрическа тротинетка, внесена и официално пусната за продажба в страната, бе през 2019 г., като тя имаше фабрично ограничение от производителя да вдига до 25 км./ч., тежестта й е около 12 кг, а цената - вече около 1000 лв.
Заради много случаи на пострадали пешеходци законодателите се активизираха и въведоха забрана за движение със скорост над 25 км./ч., но бърз поглед по социалните мрежи показва, че дори сам човек може да "хакне" софтуера на тротинетката и тя спокойно да вдига дори 50 км/ч.
При наскоро нашумелия случай на трансджендър момиче, което караше със 120 км/ч. става въпрос за нов модел електрическа тротинетка, чиито параметри и възможности също би трябвало да попадат под разпоредбите на законодателството у нас - тук вече става въпрос за мощно моторно превозно средство с тегло от 65 кг, развиващо до 150 км/ч., което би трябвало да се регистрира в КАТ - Пътна полиция, по надлежния ред, а за карането му би трябвало да се изисква категория М.
Абсолютно забранено е и управлението на тротинетки без каски и светлоотразителни жилетки.