IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Живот
15:00 | 14 февруари 2021
Обновен: 17:23 | 18 ноември 2024

Колко струва най-скъпата валентинка

Вижте някои любопитни факти свързани с празника

По материала работи: Слав Велев
Колко струва най-скъпата валентинка

Днес на много места по света влюбените честват Деня на Свети Валентин. По този повод вестник "Дейли експрес" предлага няколко интересни факта за романтичния празник, предаде "Стандарт".

В ранните списъци на светците фигурират поне трима светци и мъченици с името Валентин, чествани на 14 февруари. Денят на Свети Валентин обаче най-често се свързва с римския свещеник Валентин, обезглавен на 14 февруари 269-а. Официално празникът се чества от 496-а, когато папа Геласий Първи обявява мъченика за светец, а датата 14 февруари за ден за почитането му.

Празникът е християнският отговор на Луперкалиите - празници на изобилието в древния Рим, чествани между 13 и 15 февруари, по време на които мъже с маски на вълци и препаски около бедрата тичали из града и удряли всеки срещнат с каиши от козя кожа.

Според английския писател Джефри Чосър на 14 февруари птиците избират своите половинки.

През февруари 2002-а Тайланд пуска първата в света пощенска марка с аромат на роза по случай празника Свети Валентин.

Малко преди празника през 2008-а Комисията за насърчаване на добродетелта и предотвратяване на порока в Саудитска Арабия забранява червените рози, които според нея окуражават извънбрачни връзки.

Във Великобритания 46 процента от цветята, изпращани в Деня на влюбените, са рози.

На конференция през 1990-а е предложена следната дефиниция за любовта: "Когнитивно-афективно състояние, характеризиращо се с интрузивни и обсесивни фантазии относно реципрочността на романтичното чувство от обекта на влюбване".

Научни изследвания са установили сходства между влюбването и обсесивно-компулсивното разстройство, употребата на кокаин и хапването на шоколад.

Сърцето като символ на любовта става популярно през 15-и век.

Европейските мъже са по-склонни да се влюбват в жени, чиято обиколка на талията е 70 процента от тази на ханша.

Проучване от 2012-а показва, че когато влюбени партньори се взират в очите си в продължение на три минути, сърдечният им ритъм се синхронизира.

Друго проучване разкрива, че човек се влюбва средно седем пъти преди брака.

Според изследване два процента от двойките са се влюбили в супермаркет.

През 2014-а се появява съобщение, че затворник от Аризона е изкачил две стени и се е прехвърлил през бодлива ограда, за да прекара празника Свети Валентин със своята приятелка.

"Любовта е временна лудост, лечима чрез брак", е казал американският сатирик, критик, журналист и автор Амброуз Биърс.

През 1797-а във Великобритания е издадено ръководство за писане на "валентинки", а в началото на XIX в. започва тяхното серийно производство. В 40-те години на XIX в. се появяват механични "валентинки" - с движещи се фигурки.

Най-скъпата "валентинка" е направена от злато и скъпоценни камъни. Тя е предназначена за оперната певица Мария Калас и е изработена по поръчка на гръцкия милиардер Аристотелес Онасис през 60-те години на XX в. Нейната стойност е около 300 000 щатски долара.

Днес "валентинките" са втори по популярност след коледните картички.

Коментари

Новини Варна