Мистериозна мъгла над Марс озадачи учените. Явлението е било забелязано за първи път през 2012 г. от любители астрономи, съобщава USA Today. Мъглата се е появила два пъти преди да изчезне.
Сега учените анализират направените снимки и казват, че простиращата се на около 1000 километра пара е най-голямото подобно явление, наблюдавано досега. Астрономите предполагат, че образуванието може да е голям облак или изключително силно сияние. Главният въпрос, който озадачава учените, обаче е как тази пара се е образувала в тънките горни слоеве на марсианската атмосфера.
Към момента обаче никой от тях не може да разгадае как е възникнало то в тънкия слой на марсианската атмосфера. „Задава повече въпроси отколкото отговори“, признава Антонио Гарсия Муньос от Европейската космическа агенция.
По целия свят мрежа от аматьори астрономи наблюдава Марс във всяка секунда.
Един от тях, Деймиън Пийч, пръв вижда маранята през март 2012 г. на южното полукълбо на Червената планета.
„Първо помислих, че има проблем с телескопа и камерата ми. След това обаче сравних с други снимки и се установи, че става дума за реално съществуващо образувание – страшно изненадващо“, коментира Пийч пред ВВС.
Маранята първо стои на мястото си около 10 дни. Месец по-късно се появява отново – за същото време. Оттогава обаче не е забелязвана.
Една от теориите е, че става дума за облак от карбонов диоксид или водни частици. „Ние знаем, че на Марс има облаци – но те достигат до височина от 100 километра“, обяснява Муньос.
„В случая виждаме феномен на 200 километра, което е коренно различно. На 200 км атмосферният слой е много тънък и не може да има облаци – още по-малко видими за цели 20 дни“, добавя той.
Друга от версиите е, че образуванието е своеобразна марсианска версия на Полярното или Южното сияние от Земята. В тези райони на Марс са документирани полярни сияния, но интензитентът от тези снимки е много по-висок от всяко сияние на Земята или на Марс.
Би ставало дума за сияние 1000 пъти по-силно и от най-силното, което някога са виждали учените.
Ако дори една от двете теории се потвърди, то това ще означава, че разбиранията на астрономите за атмосферата на Червената планета са погрешни.
Източник: ФБР.bg
Коментари