Грипът и дихателните инфекции повалиха на легло близо 200 000 работещи българи над 30 години. Това показват последните данни на Националния център по заразни и паразитни болести, цитирани от "Труд".
Цифрата е впечатляваща, при положение че около 1,5 млн. са българите, които плащат данъци и осигуровки и върху тях се „крепи" държавата, както често припомнят социалните експерти.
Пикът на грипната епидемия обаче ще настъпи с идването на февруари, тъй като все още масово заболеваемостта е под критичната от над 200 болни на всеки 10 000 българи от населението, заяви д-р Ангел Кунчев, главен държавен здравен инспектор. Изследванията показват, че случаите на грип в основния си процент се дължат на мутиралия „Тексас". Но все още е рано за усложненията.
Община Бургас първа обяви епидемия в понеделник, а учениците са в грипна ваканция до края на седмицата.
Какви са симптомите на грипа, как да го разпознаем?
Грипът започва изведнъж, усещаш часа, когато те е втресло. Грипът е заболяване, което за разлика от другите вирусни инфекции на горните дихателни пътища има кратък инкубационен период – от заразяването до проявата на заболяването има от 1 до 3 дни. Второ нещо, което е характерно за грипа, е, че преди да си развил симптомите, можеш да заразяваш вече, заяви проф. Тодор Кантарджиев - директор на Националния център по заразни болести, пред в. "Монитор".
Грипът започва с тежка симптоматика – болка по ставите, мускулите, в орбитата на очите, светлината е дразнеща. След това в рамките на часове се появява гърлобол, кашлица и висока температура. Високата температура е водещ симптом. Някой ако кихне три пъти не е сигурно, че е грип. Ако грипът се развива бързо, най-важният симптом е от дихателната система. Ако започне учестено дишане и недостиг на въздух, трябва веднага да се търси медицинска помощ, препоръчва Кантарджиев.
Той се обяви против вземането на недоказани хранителни добавки за стимулиране на имунната система.
"Не съветвам никого постоянно да си прави имуностимулация, защото се изтощава организмът и имунитетът може да тръгне в друга посока. В напредналите държави, цивилизованите – например в САЩ, всяка хранителна добавка има на опаковката един печат, на който пише: държавата не застава зад твърденията на това лекарство, че лекува и стимулира. Защото не е доказано, а ако е доказано, то става лекарствено средство и подлежи на регулация. В България всеки си открива нещо, ами прополиса, лютите чушки. Но не може с люти чушки да си лекуваш грипа. Ако можеше грипът да се лекува с билки, Америка нямаше да дава луди пари за тамифлу и реленца, щяха да купуват българските билки и зарзавати", допълва професорът.
По думите му е достатъчно човек да се храни пълноценно и да се спазват българските хранителни навици, цитира го dnes.bg.
"Моята лична препоръка е да се ядат български туршии. Дълги години именно туршията и киселото зеле бяха единствения източник на витамин C през зимата за българите. Единственото, което трябва да се смени, е да ядем повече риба. Българинът не обича риба, а трябва. За съжаление народът много се влияе от рекламите, с които е заливан всекидневно. И е жалко, че ние, които дадохме на човечеството киселото мляко, сега ядем някакви сурогати и боклуци", казва още Кантарджиев.
Коментари