Дори и зимата съвсем не предполага задължително поредица от настинки, грип и други вирусни заболявания. Всичко, което е нужно, е да поддържате тялото си във форма, за да може да се бори ефективно.
Ако организмът страда от вътрешен дисбаланс, това неминуемо ще намали съпротивителните му сили и вирусите ще навлизат и ще се размножават по-лесно.
Разбира се, не е възможно контактът с потенциалните зарази да бъде изцяло избегнат, но все пак можете да направите нещо – да подпомогнете имунната си система като се храните подходящо и пълноценно. А какво означава конкретно това, когато става дума за зимните месеци.
• Яжте повече зеленчуци всеки ден. Дайте приоритет на зелените – спанак, зеле, чушки. Те са прекрасен източник на витамин Д, който поддържа имунната система ефективна и през лятото организмът много по-лесно си го набавя благодарение на слънчевите лъчи. Последните изследвания показват, че по-високите нива на витамин Д помагат за предотвратяване и на такива сериозни заболявания като остеопорозата и множествената склероза.
• Бадемите и слънчогледовото семе не само ще увеличат приема ви на витамин Е – още един оксидант (заедно с витамин С), който ще се включи в борбата със свободните радикали, но и ще помогнат да се справите с умората и да запазите работоспособността си по-дълго.
• Накрая – не подценявайте действието на комплексните въглехидрати, които ще ви осигури употребата на пълнозърнестите храни, картофите и бобовите растения. Тялото се нуждае от тези въглехидрати, за да произвежда енергия и ако тя не му достига се включва защитния механизъм, който започва да “яде” натрупаните в организма запаси. Това създава дефицит, който отслабва защитните сили, а подобен недостиг през зимата се възстановява особено трудно.