Италианският град Месина, наричан още „Вратата към Сицилия“, е третият по големина на острова. Той е разположен край Месинския пролив, в североизточната част на Сицилия и се намира най-близо до континентална Италия. В митологията проливът е пазен от две морски чудовища - Сцила и Харибда. Само аргонавтите и Одисей успяват да преминат успешно.
След последното голямо земетресение Месина е модерно застроен град, населяван от над 240 000 души. Има много добре развит туризъм, който се дължи не само на неговото стратегическо местоположение на острова, но и на стотиците атракции и забавления, които предлага, добрата кухня в съчетание с елитни заведения и хотели, както и изключително красива архитектура.
15 АВГУСТ В ГРАДА Е СВЪРЗАН с голям религиозен празник – процесията „Ферагоста“ завършва с пищни фойерверки.
В тази част на острова едва ли има градче, в което да не се провежда някакъв интересен фестивал, заради който да не си заслужава да го посетиш, но този в Месина, известен като „Процесията на гигантите“, е най-пищният и колоритен. Провежда се неизменно още от края на ХІІІ – началото на ХІV век и е свързан с легендата за голямата любов на красавицата Марта и страшния мавър-пират Хасан ибн Хаммар, който от любов към нея приел християнството. Хасан сменил и името си и започнал да се нарича Грифон, а двамата са смятани за прародители на Месина. В тяхна чест в периода 10-14 август в града се излагат две огромни осемметрови фигури и се организират пищни тържества. В процесиите от 1993 г. е включена и камила, за да напомня за сицилианския граф Рожер Отвил, победител на сарацините.
Извън легендите историята на града започва през далечната 730 г. пр. Хр., когато тук идват гръцки колонизатори. С изграждане на пристанището се предопределя и бъдещето на града, който става голям търговски център и започват години на разцвет и забогатяване.
ПРИСТАНИЩЕТО на Месина.
По-късно влиза в състава на Римската империя, а след упадъка й е владение на готи, византийци, араби и нормани. През ХVІІ в., когато е в ръцете на испанците, Месина достига истински икономически бум. Тогава са построени голяма част от великолепните постройки в града, които показват какво величие е достигнал.
В историята на Месина има няколко критични момента,
които имат по-драматични последствия от всички войни, водени тук. С появата на чумата на острова около 50 000 души намират смъртта си. Следват няколко земетресения, като най-опустошителното е земетресение с магнитуд 7,1 по скалата на Рихтер. То отнема живота на около 100 000 до 200 000 живота в Месина и Реджо в Сицилия и Калабрия в Южна Италия. Това разрушително земетресение става на 28 декември 1908 г. Трусовете са с продължителност от 30 до 40 секунди и се усещат в радиус от 186 мили. В резултат на последвалото от него цунами жертвите от града са изчислени на около 60 000.
КАМБАНАРИЯТА НА КАТЕДРАЛАТА с движещите се фигури.
Почти целият град е сринат до основи, много от старинните сгради и архитектурните шедьоври, с които векове наред се е гордял градът, остават затрупани под руините и никога не са възстановени. Започва се масово строителство, което придава съвсем друг облик на града, но се полагат грижи и за възстановяване на средновековните постройки и старинните църкви, които и днес са включени в туристическите маршрути.
Богатството на Месина се дължи предимно на пристанището му,
от което се извършва основната търговия на града. В миналото то е имало доста негативна слава, която не успява да попречи на развитието му. Смята се, че именно от тук тръгва из Европа чумата, известна като "черната смърт".
Най-забележителните и посещавани от туристите в Месина обекти са:
Катедралата, която е символ на града и е запазена още от ХІІ в. Най-впечатляваща е часовниковата й кула, в която се намира един от най-големите часовници в света. В камбанарията й всеки ден механизирани фигури показват значими моменти от историята на града и привличат тълпи от наблюдатели.
Фонтанът на Орион
Многобройните фонтани, разположени в центъра на града.
Църквата “Анунциата деи Каталани”, която датира от ХІІ - ХІІІ в. и е изградена под влияние на арабските храмове.
Цъквата “Св. Богородица”, която е смятана за пример на най-висшия израз на готическото изкуство по Средиземноморието. Тя е уникална за цяла Сицилия, тъй като на острова няма други готически забележителности.
Църквата “Св. Богородица”
Църквата “Помпей”, която датира от 1888 г., но е възстановена в началото на ХХ в. Пред нея са поставени красиви мраморни статуи.
Крепостта на св. Салватор, която е вдигната от Чарлз V на мястото на античен манастир, посветен на св. Салватор.
МАНЯ ПЕТРОВА
Четете още Канкун – туризъм в земите на маите
Слима – туристическата перла на Малта
Атина разказва антична приказка на туристите
Батуми – морски туризъм със спомен за другаря Сталин
Билбао – от металургията до музея „Гугенхайм“
Ню Орлиънс – джаз, плаж и история
Венеция – град на гондоли и канали
Минало, настояще и бъдеще си подават ръка в Банкок
Хонолулу е мечтата на всеки турист
Маями – райско кътче за бедни и богати
Истанбул ни изкушава с най-доброто от Европа и Азия
Пърт – живот между пясъка, реката и океана
Осло – от фиордите до плажа и карането на… сърф!
В Дубай туристът се докосва до лукса на шейховете
Лисабон ни дава духа на пътешествениците
В Ел Ей директно от плажа ставате кинозвезда
Две цивилизации си подават ръка в Хонконг
Дъблин – от пъбовете до културния туризъм
Ню Йорк съдържа чиста енергия за забавления и бизнес
Сан Франциско е любим на милиони туристи от цял свят
Идете на сърф или на... опера в Сидни
Варна с основание е морска столица на България
Коментари