07:49 | 6 септември 2024
Обновен: 02:58 | 15 септември 2024

България и Беларус не успяха да се победят в мач за Лигата на нациите

Илиан Илиев сложи патент на хиксовете

Шесто равенство от седем мача под ръководството на Илиан Илиев записа България след 0:0 с Беларус в унгарския град Залаегерсег на старта на третото издание в Лигата на нациите. Пред празни трибуни на ZTE Arena родните национали изиграха солидни 60 минути, след което рязко намалиха темпото. Разочарова и Филип Кръстев, изгонен за наивен фаул в половината на съперника, след като вече имаше картон за симулация.

В унгарското градче №1 бе вратарят на символичните домакини Фьодор Лапоухов, направил серия отлични спасявания. Дебют за България записа Ахмед Ахмедов, а силни минути имаше Иван Минчев, появил се като първа резерва. Проблем се оказа и представянето на капитана Кирил Десподов, който видимо изпитваше трудности заради липса на достатъчно игрови минути от началото на кампанията в ПАОК.

Първата опасност дойде пред вратата на Беларус, след като Филип Кръстев намери Кирил Десподов, който оправи тежък удар, избит в ъглов удар от вратаря Лапоухов.

Скоро след това и Радослав Кирилов имаше перфектна възможност да открие резултата, след като бе намерен на втора греда, но ударът му бе слаб и бранител в "червено" успя да го парира пред голлинията.

В 20-ата минута Фабиан Нюрнбергер, абсолютният дебютант в състава на България, успя да предотврати сериозна опасност, след като в последния възможен момент изби топката от крака на Шикавка, който излизаше сам срещу Митов.

Скоро след това вратарят на "Абърдийн" направи страхотно спасяване след силен изстрел на Антилевски от Беларус, който влизаше в горния десен ъгъл.

В средата на полувремето Филип Кръстев изведе Десподов перфектно зад отбраната на противника, но капитанът на България взе грешно решение, изчаквайки топката да тупне, след което му избяга и не успя да нанесе решаващ изстрел.

В 31-ата минута хубава атака за "трикольорите" премина през Илия Груев, Кирил Десподов, а Алекс Колев нанесе решаващият удар, спасен от Лапоухов.

В минутите преди почивката нападателят на "Левски" стреля с глава, но слабо, а след това Филип Кръстев впечатли с рейд и последвал шут, париран от вратаря на Беларус.

Второто полувреме започна с доминация на България, а тимът на Илиан Илиев се настани трайно в половината на съперника. Удари на Радослав Кирилов на два пъти застрашиха символичните домакини, като във втория случай Лапоухов направи страхотно спасяване с една ръка.

Първи до промени в състава прибегна селекционерът на Беларус Карлос Алос, като на терена се появиха Киреев и Карпович. Изключителна глупост направи Филип Кръстев, който имаше жълт картон за симулация, а в 75-ата минута извърши ненужно нарушение в половината на Беларус и бе изгонен. Точно в този момент Илиан Илиев подготвяше двойна смяна, като първите му жокери от скамейката бяха Иван Минчев от "Славия" и Мартин Минчев от турския елитен "Ризеспор". Играта напуснаха Радослав Кирилов и Валентин Антов.

А 7 минути преди края на редовното време капитанската лента отиде на ръката на Илия Груев, след като Десподов и Алекс Колев бяха заменени от Станислав Иванов и Ахмед Ахмедов, за когото това бе дебют с екипа на България.

До края тимът на Илиан Илиев бе този, който търсеше по-агресивно гола, но такъв така и не падна. В друг мач от групата Северна Ирландия взе ранен аванс срещу Люксембург с 2:0, който запази до последния съдийски сигнал. Именно срещу островитяните е следващият ни двубой, а арена на сблъсъка е "Христо Ботев" в Пловдив.

Беларус-България 0:0

Беларус: 16. Фьодор Лапоухов, 15.Юри Ковальов, 20. Захар Волков, 4. Александър Мартинович (К), 3. Павел Забелин, 18. Кирил Капленко, 14. Евгени Яблонски,  23. Димитри Антилевски, 9. Макс Ебонг, 2. Кирил Печенин, 7. Евгени Шикавка

Селекционер: Алос Ферер Карлос

България: 1. Димитър Митов, 16. Виктор Попов, 3. Живко Атанасов, 5. Алекс Петков, 13. Фабиан Нюрнбергер,  6. Валентин Антов, 4. Илия Груев, 11. Кирил Десподов (К), 20. Филип Кръстев, 8. Радослав Кирилов, 9. Александър Колев

Резерви: Иван Дюлгеров, Светослав Вуцов, Ертан Томбак, Иван Минчев, Георги Минчев, Ангел Лясков, Георги Русев, Симеон Петров, Мартин Минчев, Васил Панаьотов, Ахмед Ахмедов, Станислав Иванов

Селекционер: Илиан Илиев