Обновен: 07:42 | 7 юли 2024

Ботев (Пд) спечели Купата на България след голово шоу и драма

Пловдивчани се наложиха с 3:2 над Лудогорец на "Васил Левски"

Кадър: Спортал

Ботев (Пловдив) е носителят на Купата на България за сезон 2023/2024 година! След страхотен двубой, изпъстрен с голове и положения, момчетата на наставника Душан Керкез триумфираха в надпреварата. Пловдивчани се наложиха с 3:2 и зарадваха близо 10 000 свои фенове на Националния стадион "Васил Левски". Антоан Конте (4) даде ранен аванс за гостите, но четири минути по-късно Квадво Дуа изравни. В самия край на полувремето Мартин Секулич (45) отново изведе пловдивчани напред. През второто полувреме, докато шампионите натискаха, Ботев се възползва от контраатака, при която Уме Емануел (58) вкара трети гол за "канарчетата". Страхотна атака на Лудогорец беше завършена от Руан Секо (72), с което разградчани се върнаха в мача. В 101-ата минута Руан пропусна дузпа, а веднага след това дойде последният съдийски сигнал на Драгомир Драганов, предаде Спортал.

Направи впечатление, че “орлите” стартираха с резервния си вратар Дамян Христов. Резерва пък му беше Пламен Пепеляшев, а Серджио Падт въобще не беше в групата, тъй като се е контузил на тренировката вчера. Разградчани бяха и без един от основните си футболисти - Бърнард Текпетей, който е наказан. Ботев от своя страна излезе с най-доброто, с което разполага.

Подобно на мача с ЦСКА - София и този път Ботев стигна до ранен гол в мача. В четвъртата минута пловдивчани изненадаха Лудогорец с късо изпълнение на корнер, при което Ивелин Попов центрира в наказателното поле, а там Антоан Конте с глава прати ефектно топката в мрежата.

Само четири минути продължи радостта на Ботев, защото в 8-ата минута Лудогорец стигна до изравнително попадение. Рик Джонатан подаде по въздуха към Кайо Видал, който спря топката на гърди за Квадво Дуа, а той прониза Хидайет Ханкич. ВАР също разгледа ситуацията за засада, каквато нямаше.

Последваха два удара на Рик Джонатан и Педро Нареси, които не намериха очертанията на вратата. В 17-ата минута Квадво Дуа излезе сам срещу Ханкич, но вратарят излезе предвидливо напред, скъси ъгъла на нападатея и не му позволи на отбележи.

В 31-ата минута Ханкич се отчете с решаваща намеса след страхотен удар на Педро Нареси, насочен в горния десен ъгъл на вратата. Вратарят се разпъна и боксира в корнер. След това Пьотровски беше оставен сам в наказателното поле, но не успя да насочи по-добре удара си с глава и стреля над горната греда.

В 40-ата минута и капитанът Антон Недялков тества рефлекса на Ханкич. С ефектен удар със завъртане бранителят беше близо до красив гол, но Ханкич плонжира и изби в корнер. В самия край на полувремето, сякаш от нищото, Ботев стигна до втори гол. "Канарчетата" отнеха топката малко преди центъра на терена, след което Джеймс Ето'о изведе майсторски Мартин Секулич зад гърба на защитата. Хърватинът стартира в точния момент и с добре премерен удар преодоля Дамян Христов.

Голът направо взриви сектора с бултраси зад вратата, на която бе позициониран Ханкич. Някои дори прескочиха оградата.

След попадението вратарят на Лудогорец получи контузия и беше откаран с линейка в болница, а мястото му беше заето от младия Пламен Пепеляшев. Лудогорец тръгна веднага да търси изравнително попадение. В 50-ата минута удар на Нареси попадна в тялото на Ханкич. В 51-рвата минута шут на Ивелин Попов премина покрай лявата греда.

Натискът на Лудогорец беше наказан със скоростна контраатака, при която Мохамед Брахими се възползва от грешка на Сонко Сундберг и се впусна по левия фланг. Нападателят подаде успореден пас по земя към Уме Емануел, който стреля от движение и се разписа за 3:1 в полза на пловдивчани.

В 68-ата минута Лудогорец бе близо до това да намали изоставането си. Въздушно подаване в наказателното поле беше отклонено от Квадво Дуа. Той върна назад към Пьотровски, чийто удар премина покрай вратата. Шампионите все пак стигнаха до втори гол във вратата на Ханкич в 78-ата минута. Чудесно подаване на Антон Недялков по земя намери Руан в наказателното поле. Той от почти легнало положение стреля и прати топката в долния десен ъгъл на вратата.

В края се стигна до над десетминутно добавено време, когато се разигра невероятна драма. Лудогорец получи възможност да бие дузпа в 101-ата минута и да прати финала в продължения. Конте задържа Диниш Алмейда на границата на вратарското поле пред Хидайет Ханкич при буквално последното центриране на "зелените". Арбитърът Драгомир Драганов се консултира с ВАР и прегледа ситуацията, след което посочи дузпата. Зад топката застана Руан Секо, който можеше да направи 3:3. Ударът на нападателя обаче не намери мрежата и полетя към сектор "Г". Така дойде и последният съдийски сигнал, който фиксира историческата победа на "канарчетата".

ЛУДОГОРЕЦ 2:3 БОТЕВ (ПЛОВДИВ)

0:1 Антоан Конте (4)
1:1 Квадво Дуа (8)
1:2 Мартин Секулич (45)
1:3 Уме Емануел (58)