Властите в Япония няма да изпратят правителствена делегация на Зимните олимпийски игри догодина в Пекин. Това съобщи главният секретар на кабинета Хирокадзу Мацуно на брифинг, съобщи "Ройтерс", предаде News.bg.
Но въпреки политическия бойкот, Токио няма да спира ръководителите на олимпийски комитети и спортистите.
Дипломатическият бойкот от страна на Съединените щати и други страни произтича от опасенията за човешките права в Китай, но Япония възприе по-мек тон по въпроса.
Премиерът Фумио Кишида е изправен пред нарастващ натиск в рамките на управляващата си Либерално-демократическа партия да заеме по-твърда позиция спрямо Китай.
Китай разкритикува остро страните за присъединяването към дипломатическия бойкот на Олимпийските игри, започнат от САЩ по-рано този месец. Австралия, Великобритания, Канада и Нова Зеландия се присъединиха, въпреки че спортисти от всички страни все пак ще присъстват.
Пекин беше подложен на критики за нарушения на правата на човека при отношението му към уйгурите и тибетците, потискането на движението за демокрация в Хонконг и заплахите срещу Тайван.
Президентът на САЩ Джо Байдън подписа в четвъртък закон, насочен към предотвратяване на принудителния труд на уйгури в китайския Синдзян-Уйгурски автономен район.
Документът, който преди това бе одобрен от двете камари на Конгреса на САЩ, предвижда налагане на ограничения върху вноса на стоки от XUAR и санкции срещу лица и организации, които според американската страна са отговорни за "нарушения на правата на човека " в този регион на Китай.
Южнокорейският президент Мун Дже-ин обаче обяви, че Южна Корея няма да бойкотира Зимните олимпийски игри.
Коментари